Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 656
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Spotkanie na najwyższym szczeblu – wszystko musi być zgodnie z protokołem

Piątek, 6 maja 2011, 13:43
Aktualizacja: 13:45
Autor: red.
Świdnica: Spotkanie na najwyższym szczeblu – wszystko musi być zgodnie z protokołem
Annette i Wojciech Murdzek.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
IKM Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia o godz. 16.30 mają pojawić się w Świdnicy. Zgodnie z protokołem dyplomatycznym IKM Króla i Królową przywitają m.in. gospodarz miasta, prezydent Wojciech Murdzek wraz z małżonką Annette oraz gospodarz Kościoła Pokoju, pastor Waldemar Pytel wraz z małżonką Bożeną.

PLAN WIZYTY I ZDJĘCIA Z OBIADU U PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO * VIDEO – O WIZYCIE MÓWIĄ ANNETTE MURDZEK I BOŻENA PYTEL

Szwedzcy monarchowie ten dzień spędzają na Dolnym Śląsku we Wrocławiu i Świdnicy. W naszym mieście zwiedzą Kościół Pokoju, gdzie zaplanowano koncert szwedzkiej sopranistki Susanne Rydén wraz z zespołem. Wcześniej para królewska odwiedzi „Dom
Serca – Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej”.

– Wizyta pary królewskiej Szwecji to dla nas duże wydarzenie i wyróżnienie. Nasze związki ze Szwecją sięgają XVII wieku. Bez wsparcia ówczesnych władców Szwecji nie byłoby kościołów pokoju na Dolnym Śląsku. Jeden z dwóch obiektów, który przetrwał, jest prawdziwą perłą architektury i możemy go podziwiać właśnie w Świdnicy. Obecnie włączamy się w organizowane także w Świdnicy Dni Kultury Szwedzkiej. W naszym mieście od 2006 r. działa fabryka szwedzkiego koncernu Electrolux – wylicza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Na pamiątkę wizyty w Świdnicy prezydent Murdzek przekaże parze królewskiej szklany obraz z panoramą miasta. Będzie to dzieło przygotowywane przez Magdalenę i Andrzeja Kucharskich, świdnickich artystów. Unikatowe szkło z pracowni państwa Kucharskich gościło na wystawach i prezentacjach nie tylko w Polsce, ale też m. in. Szwecji, Japonii, Hiszpanii, Finlandii czy Belgii. Prace nad obrazem trwały ok. dwa tygodnie. Obraz zostanie wręczony parze królewskiej w opakowaniu z tłoczonym herbem wykonanym specjalnie przez introligatora.

Zwykle w ciągu roku IKM Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia składają i przyjmują dwie wizyty państwowe. Każda wizyta trwa od dwóch do trzech dni i odbywa się zgodnie z tradycjami narodowymi i odpowiednim ceremoniałem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group