Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 883
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Sprawy przed wyborami nierozwiązane

Piątek, 19 listopada 2010, 20:30
Aktualizacja: 23:56
Autor: KO
powiat świdnicki: Sprawy przed wyborami nierozwiązane
Ireneusz Pałac, Wspólnota Samorządowa.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Za trzy i pół godziny zapadnie cisza wyborcza, ale przed wyborami nie zapadną rozstrzygnięcia w kilku sprawach… Nie dowiemy się, co powie Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie Adama Markiewicza, nie dowiemy się, jak prokuratura rozstrzygnie sprawę zniesławiania burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza, nie dowiemy się, jak zakończy się sprawa z klownami.

Radny miejski Adam Markiewicz (i kandydat na prezydenta Świdnicy) czeka na rozstrzygnięcie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Chodzi o wygaśnięcie jego mandatu. Sprawa jest już tylko prestiżowa, bo kadencja rady miejskiej właściwie dobiegła końca. Ale podobną sprawę miała inna radna – Teresa Świło – i ona doczekała się rozstrzygnięcia w tej kadencji.

Chodzi o to, że według wojewody Adam Markiewicz miał stracić funkcję radnego (wybranego w okręgu wyborczym nr 2 z listy nr 6 KKW SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci) z powodu naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z zarządzaniem działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Był on bowiem prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy. A to stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminnego. Jednak świdnicka rada miejska nie podjęła uchwały o wygaszeniu jego mandatu. Sprawa trafiła do Warszawy. I tam utknęła.

Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej, 21 października złożył do świdnickiej prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Chodziło o biuletyn kolportowany na terenie gminy, w którym napisano, że włodarz był nietrzeźwy na gminnej uroczystości. – W tym zawiadomieniu chodzi o dwa przestępstwa: znieważenie funkcjonariusza publicznego, czyli przestępstwo publiczno-skargowe i pomówienie, czyli przestępstwo prywatno-skargowe – powiedział nam dziś prokurator rejonowy Marek Rusin. – To postępowanie nie zostało zakończone.

Wczoraj Wspólnota Samorządowa zapowiedziała proces przeciwko Platformie Obywatelskiej. Poszło o karykaturę klowna z baneru WS na reklamie PO, gdzie napisano też, że zagłosowanie przeciw Wspólnocie to głos przeciwko 30-procentowym podwyżkom wody, najdroższymi przedszkolami w regionie i finansowaniu prywatnej fundacji prezydenta z publicznych pieniędzy. Ireneusz Pałac, szef sztabu wyborczego KWW Wspólnota Samorządowa, oświadczył, że skieruje pozew sądowy wobec Zbigniewa Szczygła i Roberta Jagły, reprezentujących Platformę Obywatelską – nie w trybie wyborczym, ponieważ do dnia wyborów pozostało zbyt mało czasu, aby sąd był w stanie wydać prawomocny wyrok.

Dziś otrzymaliśmy takie oto oświadczenie od Roberta Jagły, przewodniczącego powiatowej PO:
Żałujemy bardzo że Wspólnota Samorządowa nie złożyła pozwu w trybie wyborczym bo wynik był by znany jeszcze przed II turą wyborów samorządowych. Jednak zostało jeszcze kilka godzin i zachęcamy naszych konkurentów, aby skorzystali z takiej możliwości.
Obiecaliśmy na początku kampanii, że będzie ona spokojna i merytoryczna. I tak też było. Niestety, Wspólnota Samorządowa źle czuła się w takiej walce, w której wymienialiśmy się na pomysły i argumenty. I postanowiła sfaulować. Powiedzieliśmy, że jeżeli któryś komitet rzuci nam rękawicę, my ją oczywiście podniesiemy. Tak też się stało. Wspólnota Samorządowa na wielkim bilboardzie pokazała swoją prawdziwą twarz. Jest to twarz klauna. Byliśmy taką szczerością naszych konkurentów zdziwieni, ale przyjęliśmy to do wiadomości i postanowiliśmy dać mieszkańcom Świdnicy wybór. Albo klaun, albo człowiek z krwi i kości, jakim jest Zbigniew Szczygieł. Bo myślę, że o tę część panu Pałacowi chodzi. Bo chyba nie chce nam udowadniać, że nie było podwyżek cen wody dla mieszkańców Świdnicy o 30procent. Zachęcamy jednocześnie do merytorycznej dyskusji. Prezydent Murdzek miał na to szansę w środę, ale jako jedyny nie przyszedł na debatę prezydencką. A szkoda bo było wiele pytań do których powinien się odnieść.
Sztab Platformy Obywatelskiej Powiatu Świdnickiego zanim zdecydował się na umieszczenie właśnie takiej formy reklamy wyborczej konsultował z prawnikami treść i formułę. I my tą opinię znamy. Powszechnie stosowany tryb dochodzenia do prawdy na drodze pozwu cywilnego jest czasochłonną procedurą, która może trwać. W procesach cywilnych również funkcjonuje tryb odwoławczy. Więc dlaczego nie w trybie wyborczym pytam ? Czego boi się Wspólnota?
Przewodniczący Powiatowej
Platformy Obywatelskiej
/-/Robert Jagła

- Wspólnota się niczego nie boi, a na pewno nie ze strony Platformy – odpowiedział nam poproszony o komentarz w sprawie tego oświadczenia Ireneusz Pałac. - My sprawę procesu dokończymy w tym trybie, który sobie założyliśmy. Nie będzie nam Platforma Obywatelska dyktować, co mamy robić.

Czytaj też:
* Zanim zapadnie cisza wyborcza… - piątek, 19 listopada, godz. 9.54,
* Przedwyborczy cyrk z klownami w roli głównej - czwartek, 18 listopada, godz. 19.54,
* Politycy w sądzie - środa, 17 listopada, godz. 9.16.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group