Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 716
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Stan prac nad koncepcją dotyczącą nowej siedziby pogotowia ratunkowego

Czwartek, 31 października 2013, 7:22
Autor: red.
Świdnica: Stan prac nad koncepcją dotyczącą nowej siedziby pogotowia ratunkowego
Fot. użyczone
Trwają intensywne prace zmierzające do rozpoczęcia na wiosnę przyszłego roku budowy nowej siedziby Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.

Zgodnie z decyzją Zarządu Powiatu w Świdnicy inwestycja realizowana będzie na wydzielonej działce na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy. Działka o powierzchni 3870 m2 graniczy z terenem lądowiska dla helikopterów. Budynek pogotowia posadowiony będzie obok szpitalnego oddziału ratunkowego.

Wyłonione w drodze postępowania przetargowego biuro projektowe ABM Projekt Adam Mądrzak z Boleścina przygotowało koncepcję obiektu wraz z jego wizualizacją. Projektowana powierzchnia zabudowy to 1188,30 m2, powierzchnia użytkowa 1009,72 m 2 w tym budynek pogotowia 840,28m2 i garaże zamknięte 169, 44 m2.

Projekt zgodnie z zawartą umową ma powstać do końca tego roku. Szacunkowy koszt zadania wyniesie około 3 700 000 zł brutto, choć inwestor i władze Powiatu Świdnickiego liczą, że w ramach przetargu na wyłonienie wykonawcy uda się tą kwotę obniżyć.

Inwestorem zadania będzie SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, które w ciągu kilku lat w ramach prowadzonych oszczędności wygospodarowało na realizację inwestycji kwotę 1 900 000 zł.

Z uwagi na fakt, iż ani Powiat Świdnicki, ani Pogotowie Ratunkowe nie są w stanie zapewnić brakujących środków, władze powiatu zwróciły się z prośbą do wszystkich gmin naszego powiatu o partycypacje w kosztach budowy nowej siedziby. Wkład poszczególnej gminy wyniósłby 10 zł od mieszkańca. W tej sprawie odbyły się już spotkania Starosty i Wicestarosty Świdnickiego z władzami wszystkich gmin naszego powiatu.

Pozostałą brakującą kwotę zapewni Powiat Świdnicki, przekazując środki uzyskane ze sprzedaży obecnej siedziby pogotowia ratunkowego. Tym samym proporcjonalnie obniżyć się może udział pozostałych samorządów.

Obecnie przygotowywane jest porozumienie pomiędzy Powiatem Świdnickim a poszczególnymi gminami w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej na realizację budowy siedziby Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Przewiduje się możliwość dwuletniego finansowania zadania tj. na koniec 2014 r. i początek 2015 r.

Mając na względzie dotychczasową dobrą i korzystną współpracę w partnerskim współfinansowaniu wielu inwestycji drogowych lub dla potrzeb powiatowej straży pożarnej, władze powiatu liczą, że i w tym przypadku życzliwość i zrozumienie wagi problemu przez poszczególne samorządy lokalne przyczyni się w wydatnym stopniu do zrealizowania tak istotnego dla naszych mieszkańców zadania.

Inwestor podejmie też starania o uzyskanie środków unijnych na wsparcie realizacji budowy z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kilka lat temu wykonany został projekt budowy nowej siedziby pogotowia w Świdnicy, jednak z uwagi na zbyt wysokie koszty nie został zrealizowany.

Władze Powiatu Świdnickiego są zdeterminowane i mają nadzieję, że tym razem uda się wspólnymi siłami rozpocząć za kilka miesięcy realizację inwestycji, zwłaszcza, że standard i warunki pracy w obecnej stacji Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy znacznie odbiegają od wymagań, które powinny spełniać placówki ochrony zdrowia.

(Starostwo Powiatowe)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group