Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 969
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Stowarzyszenie "Nasz Kruków" w gronie nagrodzonych

Wtorek, 5 lipca 2016, 10:44
Autor: red
Żarów: Stowarzyszenie "Nasz Kruków" w gronie nagrodzonych
Fot. UM Żarów
Projekt Stowarzyszenia "Nasz Kruków" został nagrodzony w ramach programu grantowego ENERIS "Pomysły chroniące środowisko".

Na realizację projektu "Wieś Kruków wykorzystuje tereny wspólne do stworzenia stref przyjaznych owadom zapylającym i ptakom" członkowie stowarzyszenia otrzymali 5 tysięcy złotych.

Konkurencja była spora, bo na 102 zgłoszone projekty z całej Polski, granty zostały przyznane 13 organizacjom. Z terenu Dolnego Śląska tylko trzy, w tym Stowarzyszenie "Nasz Kruków", znalazło się w gronie nagrodzonych.
- W ramach projektu mieszkańcy zagospodarują i obsadzą roślinami nektarodajnymi tereny przydrożne i skwery do tej pory niezagospodarowane lub tylko obsadzone trawą. Oprócz specjalnych odmian roślin dodatkowo zaplanowano wykonanie "hoteli" dla dzikich zapylaczy i poideł oraz budek lęgowych dla ptaków. Dzięki temu wzrośnie populacja pszczół, dzikich zapylaczy i dzikiego ptactwa na terenie wsi, co z kolei wpłynie na wzrost plonów roślin hodowlanych bez stosowania sztucznego nawożenia - wyjaśnia Katarzyna Banasik-Bendlewska ze Stowarzyszenia "Nasz Kruków".

Wspólny projekt przedstawicieli Stowarzyszenia "Nasz Kruków" to nie będzie tylko zagospodarowanie i obsadzenie terenów roślinami. Jego realizacja rozpocznie się od warsztatów z ochrony pszczół i dzikich zapylaczy, które poprowadzi krukowski pszczelarz. Również najmłodsi mieszkańcy wsi będą mogli brać udział w tym przedsięwzięciu.
- W warsztatach wezmą udział mieszkańcy Krukowa, członkowie stowarzyszenia spoza naszej miejscowości, ale także zainteresowani mieszkańcy gminy Żarów. Ważną rolę odgrywać będą najmłodsi, którzy wraz z seniorami zaprojektują i wykonają hotele dla dzikich zapylaczy i budki lęgowe dla ptaków. Kolejnym etapem będzie przygotowanie terenu pod nasadzenia roślin nektarodajnych, zakupione zostaną materiały oraz nasady roślin. Nasadzenia przeprowadzone zostaną jesienią i wówczas rozmieścimy hotele i budki lęgowe. Na uroczystym podsumowaniu projektu dzieci oraz młodzież przygotują jeszcze przedstawienie związane z ochroną środowiska - dopowiada Katarzyna Banasik-Bendlewska z Krukowa.

Ciekawie zapowiada się realizacja ekologicznego projektu przez mieszkańców Krukowa. Tym bardziej, że - jak zapowiadają członkowie stowarzyszenia - strefy nektarodajne, gdzie zostaną nasadzone zioła, krzewy, drzewa i inne rośliny będę miejscem edukacji dla innych oraz gości odwiedzających wieś. A sam projekt przyczyni się do ochrony środowiska życia pszczół i innych owadów zapylających oraz ptaków.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group