Niedziela, 31 maja
Imieniny: Anieli, Petroneli
Czytających: 559
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica odstawiona na boczny tor

Wiadomości: Świdnica
Poniedziałek, 28 września 2015, 15:36
Aktualizacja: Wtorek, 29 września 2015, 7:57
Autor: organizatorzy
Fot. użyczone
Ponizej przedstawiamy Państwu treść pisma, które podsumowuje zbiórkę podpisów pod apelem dotyczącym „Modernizacja linii kolejowej 137 na odcinku Świdnica Miasto – Jaworzyna Śląska” do Pani Marii Wasiak Minister Infrastruktury i Rozwoju. Pismo nad

Krajowy Program Kolejowy (KPK) na lata 2014 – 2023 określa zadania, czas ich realizacji oraz źródła finansowania planowanych inwestycji kolejowych. Dzięki tej strategii narodowy zarządca sieci kolejowej- PKP Polskie Linie Kolejowe, będzie mógł lepiej zorganizować prace modernizacyjne na bardzo wrażliwej sieci torowisk, rozjazdów, sygnalizacji, trakcji i innych elementów tworzących spójną gałąź transportową.

Na modernizacje sieci kolejowej planuje się przeznaczyć ponad 65 miliardów złotych z funduszy europejskich oraz budżetu państwa. Po przeanalizowaniu zadań zawartych w projekcie KPK na lata 2014 – 2023, zadanie: „Modernizacja linii kolejowej 137 Katowice – Legnica na odcinku Świdnica Miasto – Jaworzyna Śląska” znalazła się w puli rezerwowej, tzn. gdy znajdą się oszczędności z inwestycji podstawowych, wówczas środki przejdą na realizację punktów z puli rezerwowej.

Świdnickie Forum Rozwoju zainicjowało akcję zbiórki podpisów pod apelem do Pani Marii Wasiak Minister Infrastruktury i Rozwoju, współpracując przy tym z Sowiogórskim Bractwem Kolejowym oraz Poseł na Sejm Panią Teresą Świło.Akcja trwała krótkie, ale intensywne dwa tygodnie. Podpisy zbieraliśmy w różnych częściach miasta, składali je mieszkańcy Świdnicy, Powiatu oraz turyści. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, zdobyliśmy ponad 1600 podpisów pod apelem o remont odcinka do Świdnicy. Poparcie mieszkańców dla tej inwestycji okazało się jednym z największych w kraju (na trzecim miejscu pod względem ilości złożonych podpisów ).

Niestety na posiedzeniu Rady Ministrów RP w dniu 15.09.2015, członkowie Rządu przyjęli KPK 2014 – 2023, bez zmian przy punkcie „świdnickim”.Odrzucono przy okazji wszystkie pozostale wnioski z innych miast, które brały udział w konsultacjach. Zastanawiamy się, jaki jest cel ogłaszania obywatelskich konsultacji, skoro głos tysięcy obywateli i tak jest zazwyczaj ignorowany.My, jako Świdnickie Forum Rozwoju, uczestniczące aktywnie w sprawach bieżących miasta, nie poddamy się, będziemy nadal walczyć o lepsze skomunikowanie naszego miasta z Wrocławiem i Wałbrzychem.

Jednak w tych pesymistycznych wiadomościach płynących z Warszawy, chcemy odnaleźć garść też tych optymistycznych, tzn. dzięki zbiórce podpisów uruchomiony został i to nie pierwszy raz potencjał mieszkańców Świdnicy. Dzięki naszej ciężkiej pracy pokazaliśmy, że potrafimy wspólnie działać w wspólnej sprawie, że zależy nam na losie Świdnicy i jej dalszym rozwoju. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój cenny czas na podpis, na rozmowę. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do również do upublicznienia naszej inicjatywy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Z wyrazami szacunku
ŚWIDNICKIE FORUM ROZWOJU
SOWIOGÓRSKIE BRACTWO KOLEJOWE

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~swiebodzice 28-09-2015 9:53
No sorry ale my wszyscy już płacimy na Świdnicę. Dolnośląskie Koleje czyli podlegające pod Urząd Marszałkowski wprowadziły promocje dla Świdnicy. Bo połączenie jest nierentowne, więc żeby ludzi zachęcić to dopłacają do Świdnicy z naszej kasy. Ile jeszcze będziemy płacili na Świdnicę ? to samo było z pogotowiem, też wszyscy musieli się złożyć na Świdnicę.
~AM 28-09-2015 14:16
niestety nie po raz pierwszy. Świdnica jest dla decydentów z Warszawy niewidzialna. Ostatnio tak samo stało się z obwodnicą, na którą nie przeznaczono żadnych pieniędzy pomimo zebrania przez obywateli około 4 tys. podpisów. Trzeba protestować i głośno krzyczeć o swoje i nie poprzestawać. Chyba za długo mieszkańcy naszego miasta siedzieli cicho!
~świebodzice 29-09-2015 10:35
Do @ AM Świdnica już za dużo kasy wyciągnęła od wszystkich. Starczy już tego co chwila coś Świdnica chce, niedługo morza zechce.
~MA 29-09-2015 14:47
doatego warto mieć w Świdnicy posła, który sie zna na polityce

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group