Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 720
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnica pomaga Ukrainie

Piątek, 24 lutego 2023, 11:49
Autor: red
Świdnica: Świdnica pomaga Ukrainie
Fot. UM Świdnica
24 lutego 2022 roku świat obiegła informacja o brutalnej napaści Rosji na Ukrainę.

W jednej chwili samorządy, organizacje pozarządowe, wolontariuszy oraz mieszkańców polskich miast połączył wspólny cel – pomoc obywatelom Ukrainy, uciekającym przed konfliktem zbrojnym na terenie ich kraju. Od tego czasu do Świdnicy przyjechało ponad 3,5 tysiąca uchodźców wojennych.

Przy ul. Długiej 33 zostało utworzone Centrum Pomocy Ukrainie, które funkcjonuje do dziś – jego działania koordynuje Wydział Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych. W pierwszych dniach wojny Centrum stanowiło miejsce, w którym każdy obywatel Ukrainy mógł otrzymać żywność, odzież, artykuły higieny osobistej. Urzędnicy dokonywali rejestracji przyjezdnych, pomagali im w znalezieniu lokum oraz udzielali wszelkich niezbędnych informacji związanych z ich pobytem na terenie Polski.

Przygotowano obiekty zakwaterowania zbiorowego, czyli: budynek gminny zlokalizowany przy ul. Głowackiego 1, z przeznaczeniem do zakwaterowania 50 osób, Dom Wycieczkowy OSiR przy ul. Śląskiej 37 (53 osoby), lokal gminny przy ul. Folwarcznej (100 osób), lokal gminny przy ul. Żeromskiego (12 osób), Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich przy ul. Sprzymierzeńców (130 osób), Hotel Pod Wierzbą przy ul. Częstochowskiej (50 osób) oraz lokal przy seminarium duchownym przy ul. Wojska Polskiego 2 (22 osoby). Aktualnie w Domu Wycieczkowym, Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich, obiekcie przy ul. Żeromskiego oraz obiekcie przy seminarium przebywa 180 osób.

Środki na zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie, zakup środków czystości i higieny osobistej zapewnia wojewoda dolnośląski. Miasto otrzymało refundację z Funduszu Pomocy w wysokości ponad 2 mln 600 tys. zł. W tym czasie wydatki własne gminy na ten cel wyniosły ponad 490 tys. zł, a dotyczyły głównie zakupu wyposażenia i przygotowania obiektów pod zamieszkanie, opłat za media, ale też zatrudnienia tłumaczek, które pomagały przybyłym osobom załatwić sprawy urzędowe, jak na przykład nadanie numeru PESEL czy też zaadaptowanie się w nowych warunkach.

Miasto otrzymało także w 2022 roku z rachunku pomocniczego Funduszu Pomocy, którego dysponentem jest Minister Finansów, środki w wysokości ponad 4 mln 200 tys. zł, z tytułu wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy. W miejskich jednostkach oświatowych liczba uczniów zmieniała się w poszczególnych miesiącach i wynosiła od 307 do 440. Dzieci - uchodźcy z Ukrainy uczęszczały także do szkół i przedszkoli niepublicznych, które otrzymywały na każdego z nich dotację w ramach środków otrzymanych z Funduszu Pomocy.

Do Świdnicy trafiły dary m.in. z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Największą pomoc przekazało miasto partnerskie Świdnicy – Biberach, które przeznaczyło około 100 tys. euro w gotówce, artykułach spożywczych, lekarstwach, odzieży ochronnej i sprzęcie typu generatory prądu, powerbanki i nagrzewnice. Dary dla uchodźców przekazywali także licznie świdniczanie. Miasto uruchomiło zbiórkę środków finansowych. Na specjalnie utworzone subkonto Urzędu Miejskiego 93 1240 4142 1111 0011 1201 6259 wpłynęło ponad 230 tys. zł, które zostały m.in. przeznaczone na zakup obiadów dla dzieci w szkołach, aktywizację społeczną uchodźców, czyli naukę języka polskiego i zajęcia integracyjne oraz zasiłki celowe wypłacane przez MOPS. Wielu świdniczan udostępniło własne domy i mieszkania dla obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną. Ponad 300 wolontariuszy i 30 świdnickich firm od pierwszego dnia napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę nieśli pomoc potrzebującym.

Miasto nadal wspiera wszystkich uchodźców wojennych. Wszelkie informacje są dostępne pod nr tel. 74/856 28 52 lub bezpośrednio w Wydziale Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group