Sobota, 6 czerwca
Imieniny: Danuty, Dominiki
Czytających: 446
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnickie postulaty: prezydent i radny na senatora

Wiadomości: Świdnica/kraj
Piątek, 15 kwietnia 2011, 7:22
Aktualizacja: 12:08
Autor: KO
I Ogólnopolski Kongres Regionów w Świdnicy – 2010.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Podczas II edycji Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy zostanie ogłoszona Karta Świdnicka. Pierwsze postulaty brzmią: „Umożliwienie łączenia funkcji w jednostce samorządu terytorialnego z mandatem senatora jako pierwszy krok w kierunku przekształcenia Senatu w Izbę Samorządową. Wprowadzenie bezpośrednich wyborów marszałka województwa i starosty powiatu. Wprowadzenie systemu jednomandatowych okręgów wyborczych na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego”.

Karta Świdnicka 2011 ma określić właściwą rolę samorządu terytorialnego w strukturze ustrojowej Państwa w oparciu o cztery podstawowe zasady: partycypacji (jej rozwinięcie zostało zacytowane wyżej), decentralizacji, samostanowienia i solidarności.

Jej pierwsze słowa to:
My, samorządowcy zgromadzeni na II Kongresie Regionów w Świdnicy,
w imieniu lokalnych społeczności, którym służymy,
w trosce o dalszy rozwój Polski obywatelskiej,
podpisujemy się pod
Kartą Świdnicką 2011

W ramach zasady partycypacji samorządowcy biorący udział w kongresie mają podpisać, że chcą mieć możliwość bycia zarówno włodarzami czy radnymi w swoich miastach i zasiadania w Senacie. Prezydent-senator Wojciech Murdzek? W tej chwili nie jest to możliwe, ale po ewentualnych zmianach prawnych... kto wie?

Postulaty dla zasady decentralizacji to: „Wprowadzenie pełnego zwierzchnictwa starostów i prezydentów miast na prawach powiatu nad służbami i inspekcjami w ramach powiatu. Likwidacja centralnych struktur zarządzania mieniem i obszarami wraz z komunalizacją mienia rolnego, leśnego i powojskowego jako majątku służącego realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Zmniejszenie zakresu ustawowej ingerencji w dziedzinie oświaty i pomocy społecznej z pozostawieniem wyboru indywidualnych rozwiązań jednostkom samorządu terytorialnego”.

Postulaty dla zasady samostanowienia: „Pełne upodmiotowienie jednostek samorządu terytorialnego w prowadzeniu polityki rozwoju regionalnego i lokalnego, wraz z nadaniem stosownych kompetencji koordynacyjnych starostom i prezydentom miast na prawach powiatu oraz uchwalenie ustawy o rozwoju miast i polityce miejskiej. Zwiększenie autonomii gmin w zakresie podatków i opłat lokalnych, swobody dysponowania majątkiem własnym oraz powierzania realizacji zadań podmiotom własnym. Określenie standardów realizacji zadań zleconych dla rzetelnego obliczania kwoty subwencji oraz objęcie subwencją realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego zadań z obszaru oświaty i pomocy społecznej, wymaganych zmieniającymi się przepisami”.

Postulaty dla zasady solidarności: „Utrzymanie jako podstawowej zasady, w kolejnych okresach programowania, polityki zrównoważonego rozwoju, zarówno w obszarze całej Polski, jak i w ramach poszczególnych regionów. Likwidacja barier prawnych uniemożliwiających jednostkom samorządu terytorialnego wsparcie środowisk kombatanckich i innych grup społeczności lokalnych wymagających szczególnej ochrony. Zwiększenie autonomii gmin w zakresie dysponowania środkami funduszu alkoholowego, z umożliwieniem wykorzystywania ich na cel realizacji zadań w dziedzinie oświaty, sportu i rekreacji dla młodzieży zagrożonej marginalizacją”.

Organizatorzy zaznaczają, że każdy uczestnik Ogólnopolskiego Kongresu Regionów będzie mógł do Karty Świdnickiej wprowadzić swoje pomysły, po uprzedniej akceptacji komisji rewizyjnej, która będzie zbierała wnioski i postulaty.

II Ogólnopolski Kongres Regionów w Świdnicy zaplanowano na 10-12 maja.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 15-04-2011 8:17
świdnicka mafia już chce swoje macki rzucić na warszawkę fiu fiu
~ 15-04-2011 9:56
brakuje zeby murdzek jeszcze przez jakis plot przeskoczyl, a kiedy zalozy sobie wizerunek matki boskiej na klape garniturka??
~ 15-04-2011 10:16
ehh, fajnie by było złapać dwie sroki za ogon, kombinujcie dalej!
~Waldemar Skórski 15-04-2011 18:54
Szanowna Redakcjo i Szanowni Komentatorzy, aby Państwa nie zmuszać do dalszych dywagacji na temat planowanego skoku Prezydenta Murdzka w celu zawładnięcia Senatem RP informuję, że projekt Karty Świdnickiej i jej postulaty, tworzone w porozumieniu z Federacją Rozwoju Demokracji Lokalnej prof. Kuleszy i prof. Regulskiego, powstały w oparciu o wcześniej przygotowane dokumenty, tj. o deklaracje korporacji samorządowych (m.in. Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich) uchwalone w latach 2007 - 2010, w których powtarza się postulat przekształcenia Senatu w Izbę Samorządową. Deklaracje te przygotowywano dla partii i polityków zwyciężających w kolejnych wyborach parlamentarnych i prezydenckich, ze złudną nadzieją na korzystne dla społeczności lokalnych zmiany.
~ 15-04-2011 19:07
na senatora ? to juz chyba predzej na posla bo nastepna kadencja idzie w rece sld
~ 15-04-2011 20:08
Chciałabym tylko sprostować niewiedzę pana Skórskiego : Nie ma Federacji Rozwoju Demokracji Lokalnej!!! Jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej!! Komercyjna firma szkoleniowa, ot co! Poza tym nie należy ona do wspomnianych profesorów. Co do [postulatów zaś - nie sa głupie, tylko panowie Przeydenci przerost formy nad treścią "karta Świdnicka"\( oj macie wysokie mniemanie o sobie, bo to nie są wasze postulaty. O tym juz dawno w środowisku samorządowym się mówi i pisze. Tak więc nie próbujcie przypisać sobie tego pomysłu. Podobno pan Skórski narysował też przebieg drogi do autostrady na serwetce w cafe7. Czy był to ten sam przebieg co jest teraz? ten sam za który rodzina wójta dostała odszkodowanie od powiatu? ( ********** pisał). Czy też pan sie odcina?
~Bolo 15-04-2011 21:26
Coś pan Waldemar nie odpisuje? czyzby był problem ze zrozumieniem pytania? a taki wykształcony i oczytany nasz wiceprezydent Miasta.
~ 16-04-2011 8:26
Nie wiem tylko dlaczego redakcja wycięła nazwę gazety, w której sprawa była opisana? czy to jakiś niezrozumiały dla mnie problem konkurencji? Ale nie o tym chciałam.Otóż mam kolejne pytanie związane z kongresem regionów jak ładnie nazwano zjazd burmistrzów.Panie Prezydencie, ile kosztuje miasto ten zjazd?Skoro organizuje ten zjazd wraz z wami firma komercyjna , czyli wspomniana przez pana Fundacja ( federacja :))Rozwoju Demokracji Lokalnej, to ile jej za to płacicie i czy firma została wybrana w drodze przetargu?Czy burmistrzowie, którzy sie tu zjada płaca z własnej kieszeni, czy z pieniędzy publicznych? Czy obiadki, rauty, kolacje, szwedzkie stoły, które będą się uginały od różności( tak jak w ub.roku) sfinansowane będą z pieniędzy własnych tych osób, które będą z nich jadły:)
~Waldemar Skórski 16-04-2011 14:55
Chętnie podejmuję polemikę z osobami, którzy posiadają przynajmniej tyle odwagi cywilnej, żeby się podpisać imieniem i nazwiskiem pod swoimi wpisami. Pozdrowienia dla Redakcji.
~ 16-04-2011 18:04
No widzi pan? Moje imię i nazwisko nic panu nie powie i nie ma żadnego znaczenia w temacie, natomiast na najprostsze pytanie nie potrafi pan odpowiedzieć.Inaczej: potrafi pan, tylko prawdziwe odpowiedzi są tak bolesne,że się pan boi!!!!!mam nadzieję,że ktoś kiedyś poruszy ten temat bojący sie panie "niby" prezydencie.Dlaczego napisałam "niby". Bo człowiek na takim stranowisku powinien odpowiedzieć, a pana odpowiedź jaka jest to każdy widzi, a redakcja dodatkowo ściągnęła tema z pierwszej strony. Pozdrowienia dla redakcji. Normalnie pracująca Polka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group