Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 2256
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/kraj: Świdnickie postulaty: prezydent i radny na senatora

Piątek, 15 kwietnia 2011, 7:22
Aktualizacja: 12:08
Autor: KO
Świdnica/kraj: Świdnickie postulaty: prezydent i radny na senatora
I Ogólnopolski Kongres Regionów w Świdnicy – 2010.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Podczas II edycji Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy zostanie ogłoszona Karta Świdnicka. Pierwsze postulaty brzmią: „Umożliwienie łączenia funkcji w jednostce samorządu terytorialnego z mandatem senatora jako pierwszy krok w kierunku przekształcenia Senatu w Izbę Samorządową. Wprowadzenie bezpośrednich wyborów marszałka województwa i starosty powiatu. Wprowadzenie systemu jednomandatowych okręgów wyborczych na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego”.

Karta Świdnicka 2011 ma określić właściwą rolę samorządu terytorialnego w strukturze ustrojowej Państwa w oparciu o cztery podstawowe zasady: partycypacji (jej rozwinięcie zostało zacytowane wyżej), decentralizacji, samostanowienia i solidarności.

Jej pierwsze słowa to:
My, samorządowcy zgromadzeni na II Kongresie Regionów w Świdnicy,
w imieniu lokalnych społeczności, którym służymy,
w trosce o dalszy rozwój Polski obywatelskiej,
podpisujemy się pod
Kartą Świdnicką 2011

W ramach zasady partycypacji samorządowcy biorący udział w kongresie mają podpisać, że chcą mieć możliwość bycia zarówno włodarzami czy radnymi w swoich miastach i zasiadania w Senacie. Prezydent-senator Wojciech Murdzek? W tej chwili nie jest to możliwe, ale po ewentualnych zmianach prawnych... kto wie?

Postulaty dla zasady decentralizacji to: „Wprowadzenie pełnego zwierzchnictwa starostów i prezydentów miast na prawach powiatu nad służbami i inspekcjami w ramach powiatu. Likwidacja centralnych struktur zarządzania mieniem i obszarami wraz z komunalizacją mienia rolnego, leśnego i powojskowego jako majątku służącego realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Zmniejszenie zakresu ustawowej ingerencji w dziedzinie oświaty i pomocy społecznej z pozostawieniem wyboru indywidualnych rozwiązań jednostkom samorządu terytorialnego”.

Postulaty dla zasady samostanowienia: „Pełne upodmiotowienie jednostek samorządu terytorialnego w prowadzeniu polityki rozwoju regionalnego i lokalnego, wraz z nadaniem stosownych kompetencji koordynacyjnych starostom i prezydentom miast na prawach powiatu oraz uchwalenie ustawy o rozwoju miast i polityce miejskiej. Zwiększenie autonomii gmin w zakresie podatków i opłat lokalnych, swobody dysponowania majątkiem własnym oraz powierzania realizacji zadań podmiotom własnym. Określenie standardów realizacji zadań zleconych dla rzetelnego obliczania kwoty subwencji oraz objęcie subwencją realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego zadań z obszaru oświaty i pomocy społecznej, wymaganych zmieniającymi się przepisami”.

Postulaty dla zasady solidarności: „Utrzymanie jako podstawowej zasady, w kolejnych okresach programowania, polityki zrównoważonego rozwoju, zarówno w obszarze całej Polski, jak i w ramach poszczególnych regionów. Likwidacja barier prawnych uniemożliwiających jednostkom samorządu terytorialnego wsparcie środowisk kombatanckich i innych grup społeczności lokalnych wymagających szczególnej ochrony. Zwiększenie autonomii gmin w zakresie dysponowania środkami funduszu alkoholowego, z umożliwieniem wykorzystywania ich na cel realizacji zadań w dziedzinie oświaty, sportu i rekreacji dla młodzieży zagrożonej marginalizacją”.

Organizatorzy zaznaczają, że każdy uczestnik Ogólnopolskiego Kongresu Regionów będzie mógł do Karty Świdnickiej wprowadzić swoje pomysły, po uprzedniej akceptacji komisji rewizyjnej, która będzie zbierała wnioski i postulaty.

II Ogólnopolski Kongres Regionów w Świdnicy zaplanowano na 10-12 maja.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group