Czytających: 1433

Morawa: Szwed wygrał w Morawie

Wtorek, 17 października 2023, 11:29
Aktualizacja: 11:29
Christoffer Forsberg na koniu Hippo's Sapporo zwyciężył w klasie CCI4*–L, najtrudniejszej rozgrywce podczas zawodów Strzegom October Festival w WKKW (12–15.10.2023 r.).

Szwed po ujeżdżeniu był trzeci, cross i skoki zaliczył na czysto i z wynikiem 30.5 punktów karnych wygrał konkurs. Awans na drugie miejsce zapewnił sobie Belg Julien Despontin na koniu Clever Man Waf, który parkur przejechał bezbłędnie z zaledwie dwusekundowym spóźnieniem – 34.9. Trzecie miejsce zajął Australijczyk Andrew Hoy na Cadet De Beliard – 37.3. Lider konkursu po dwóch próbach Nowozelandczyk Clarke Johnstone na koniu Aces High na parkurze zaliczył trzy zrzutki i z wynikiem 39.3 pkt zakończył rywalizację tuż za podium, na czwartej pozycji. Jedyna polska para startująca w tym konkursie, aktualni mistrzowie Polski, Julia Gillmaier i Red Dream Princes po ujeżdżeniu zajmowała 10 pozycję, dobry, choć spóźniony cross zapewnił im awans na 7. lokatą, niestety dwie zrzutki na parkurze, przekroczona norma czasu i 64.3 punkty karne ulokowały parę na 9. miejscu.

Pierwsze miejsce na podium w konkursie czterech krótkich gwiazdek wywalczyła Sara Algotsson Ostholt na koniu Dynamite Jack – 33.9. Reprezentantka Szwecji po ujeżdżeniu była czwarta, cross pojechała „na zero”, czym zapewniła sobie pozycję liderki i znaczną przewagę punktową nad rywalami, nawet jedna zrzutka na parkurze nie zagroziła jej pozycji. Drugą lokatę objął Francuz Maxime Livio na koniu Enjoy De Keroue - 35.6, a trzecią reprezentantka Niemiec Katharina Meyer na Aspen T - 40.9.

Sara Algotsson Ostholt wygrała także konkurs trzech długich gwiazdek na klaczy Dinathia - 30.3. Amazonka po każdej pokonanej próbie awansowała o jedno oczko, zaczynając od trzeciego miejsca po ujeżdżeniu. Drugie i trzecie miejsca zajęli reprezentanci Niemiec: Jan Matthias na Peppermint Patty Frh 30.3 i Jerome Robine na Avatarze -31.7.

Do końca w napięciu trzymała widzów finałowa rozgrywka w konkursie trzech krótkich gwiazdek. Lider konkursu po dwóch próbach Niemiec Michael Jung na koniu Palm Beach na parkurze zaliczył jedną zrzutkę, a punkty karne dodane do jego dorobku zrównały się z punktacją wiceliderki Julii Krajewski na koniu Ero De Cantraie, która próbę skokową pojechała bezbłędnie. W efekcie zwodnicy ukończyli rozgrywką z taką samą punktacją - 30,1. O ostatecznej klasyfikacji zadecydowały punkty karne z próby ujeżdżenia, podczas której lepiej zaprezentował się Michael Jung i to jemu przypadło pierwsze miejsce. Trzecie miejsce zajęła Czeszka Eliška Orctová na klaczy Kirea -30.5.

Pierwsze miejsce w konkursie dwóch długich gwiazdek po bezbłędnych przejazdach crossu i parkuru zajęła zawodniczka ze Szwajcarii Eveline Bodenmüller na koniu Dark Gambler - 26.7, wyprzedzając Niemki Emmę Hartmann na Baloucor – 27 oraz Ann-Catrin Bierlein na klaczy Come On Lotti - 30.2. Bardzo dobry występ zaliczyła Weronika Król na klaczy Look At Her.Cross i próbę skokową Polka pojechała na czysto i z wynikiem 30.6 zajęła czwarte miejsce.

Najlepszą zawodniczką w konkursie dwóch krótkich gwiazdek, po bezbłędnym crossie i skokach, została Niemka Pia Leuwer na klaczy Cascada – 32, druga była jej rodaczka Nicoletta Massmann na koniu CARLSON - 35.1, a trzecia Dunka Anne-Dorthe Möller na klaczy First Class Gs - 35.2. Najlepszy Polak w tej klasie Mariusz Kleniuk na Bawarii z wynikiem 36,4 zajął piąte miejsce.

Rywalizacja w klasie 1*-Intro zakończyła się zwycięstwem Polaka Mateusza Pabijanka na koniu Tango 310 – 30,6. Drugi był Holender Dennis Huits na Perseverance Luxery from Second Life Z - 30.6 a trzecia Niemka Amelie Reisacher na Tissot - 31.8.

European Youth Eventing Masters

W młodzieżowym turnieju European Youth Eventing Masters w kategorii wiekowej młodych jeźdźców startowała tylko reprezentacja Niemiec. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy wynik uzyskała Linn Klümper na Candyman 145 - 30.8, druga była Emma Wiedenhöft na Naughty Girl 5 - 34.2, a trzecia Amelie Reisacher na Quintus 155 – 40,4.

Juniorski konkurs wygrała drużyna z Belgii - 110,6 w składzie: Lise Matton i Kenzo Van 'T Farsenhoven, Clarisse Walbrecq i Fussac De La Quairelle, Anais Van Vaerenbergh I Marion Van De Perelaar oraz Max Thual QC i Rock and Roll, drugie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec - 115,9, a trzecie Polska - 118,3.

W klasyfikacji indywidualnej najlepszy wynik uzyskała Czeszka Andrea Novotna na Eldorado - 30.4, przed Niemką Neel Friedrich Dehn na Better Luck - 31.9 oraz Polką Laurą Gillmaier na koniu Ding Dong – 34.

W kategorii kuców bezkonkurencyjne były Niemki: Hannah Pfitzmann na Mary Poppins P, Nell Röming na Majestro, Pita Schmid na Sietlands Catrina oraz Anni Müller na Nightys Flashlight - 126,6. Drugie miejsce na podium zajęła Holandia- 132,9, a trzecie Belgia - 152,2.

Indywidualnie pierwsza lokata przypadła zawodniczce z Niemiec Pii Sophie Schreiber na Motsi Mabuse - 33.4, drugie miejsce zajęła Belgijka Julie Geurts na Kinou Des Marronniers - 35.9, a trzecie Dunka Thilde Holm Nielsen na klaczy Karlshoejgaard's Monique - 36.5.

Konkurs krajowy 100 wygrał Austriak Harald Dr. Ambros na koniu Mogli 45 - 31.6, w kategorii wiekowej 18 lat najlepsza była Polka Dominika Mączyńska na Avenido – 30.4, a w 90 pierwsze miejsce przypadło Patrycji Pastuszek na koniu Monaco -26.1.