Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Tropem tajemniczego filmu

Wtorek, 19 lipca 2011, 10:07
Aktualizacja: 10:21
Autor: UM Świebodzice
Świebodzice: Tropem tajemniczego filmu
Fot. UM Świebodzice
Świebodziczanie próbują ustalić, gdzie mógł zostać nakręcony film z 1940 roku, który mogą Państwo obejrzeć na naszej stronie internetowej. Film przedstawia niemieckich robotników drogowych, którzy szykują się do wyjazdu na tereny okupowanej Polski. Młodzi niemieccy chłopcy, żegnani na stacji kolejowej, najpierw trzymają w rękach łopaty, ale na kolejnych kadrach filmu są już uzbrojeni w karabiny. Najprawdopodobniej były to oddziały militarne złożone z młodych mężczyzn, którzy ze względu na wiek nie mogli być wcieleni do armii.

Oto pierwsze propozycje, nadesłane przez mieszkańców miasta, dotyczące tego, gdzie obraz był kręcony.
- Obejrzałem nagranie przedstawiające Świebodzice (Freiburg), zauważyłem na tym nagraniu dawną wieżę ciśnień którą można poznać po charakterystycznym kształcie -wieża ta widoczna jest w momencie 2.20-2.24 – pisze pan Grzegorz. - Można też porównać tą wieże ze zdjęciami na stronie hydral-dolny śląsk na fotografii. W momencie 1.52-55 i 2.03-2.06 po lewej od dworca stronie widać bramę wjazdową, która istnieje do dzisiaj -to kolejny dowód że jest to dworzec w Świebodzicach. Niestety, nie umiem rozpoznać tych kominów na początku nagrania, natomiast w momencie gdzie widać robotników niemieckich z łopatami można odnieść wrażenie że są to Ciernie bądź Pełcznica. Mam nadzieję, że pomogłem choć trochę - pozdrawiam Grzegorz.

Internauta ukrywający się pod nickiem „pelisiu” również typuje Pełcznicę.
- Wydaje mi się że początek filmu był kręcony na Pełcznicy, na obecnym terenie GEA POLSKA. Przesyłam link strony do starych fotografii z tego terenu:

http://www.wroclaw.hydral.com.pl/34467,obiekt.html

Czekam na kolejne sugestie i propozycje – mówi rzecznik prasowy UM w Świebodzicach Agnieszka Bielawska-Pękała. - Przesyłajcie je Państwo na adres: rzecznik@swiebodzice.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group