Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1150
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pastuchów: Udane Dożynki Gminne w Pastuchowie

Poniedziałek, 4 września 2017, 13:12
Aktualizacja: 14:14
Autor: red
Pastuchów: Udane Dożynki Gminne w Pastuchowie
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Tradycyjnie pierwszy weekend września w Gminie Jaworzyna Śląska to okazja do świętowania dla rolników. 2 września 2017 r. w Pastuchowie odbyło się Gminne Święto Plonów.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, którą odprawił ksiądz Wiesław Ignatowicz. Następnie tradycyjny chleb dożynkowy na ręce Burmistrza Jaworzyny Śląskiej – Pana Grzegorza Grzegorzewicza – przekazała starościna tegorocznych Dożynek – Pani Marzena Gaura oraz starosta Pan Roman Pająk. Burmistrz podziękował wszystkim rolnikom za pracę i trud włożony w pracę na roli oraz społeczności Pastuchowa za przygotowanie obchodów Święta Plonów.

Z okazji Dożynek naszą gminę odwiedziły jak zwykle delegacje z zaprzyjaźnionych gmin: Teplic nad Metuji z Republiki Czeskiej oraz Pfeffenhausen z Niemiec. Gospodarze i sołectwa Gminy Jaworzyna Śląska, które wystawiały swoje stoiska, zadbali o to, by w święto dziękczynienia za plony nikt się nie nudził. Smakosze mogli spróbować przepysznych potraw. Były pyszne pierogi, mięso, żurek, wędliny oraz wiele innych smakowitości, a wszystko naturalne, z własnego wyrobu . Fani słodkości wybierać mogli wśród różnorodnych ciast i miodu, a amatorzy szlachetnych trunków degustowali wino i nalewki. To wszystko można było znaleźć na przepięknie ozdobionych stoiskach dożynkowych, które oceniała komisja w konkursie na najładniejsze stoisko. Międzynarodowe jury zdecydowało, że nagrody w postaci sprzętu AGD powędrują do: Pasiecznej – I miejsce, Czech – II miejsce i Piotrowic Świdnickich – III miejsce. Komisja zdecydowała się również nagrodzić trzy najsmaczniejsze produkty lokalne. Swoim smakiem jury zachwyciły: cytrynówka z miodem przygotowana przez Bagieniec, karkówka z Milikowic oraz agrestówka od gospodarzy z Pastuchowa.

Oprócz walorów gastronomicznych można było także obejrzeć program rozrywkowy. Na scenie zaprezentowali się „Jaworzynianie” oraz zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej w Pastuchowie. Jak co roku, podczas zabaw dożynkowych, dzieci mogły skorzystać ze stoisk przygotowanych przez Klub Młodzieżowy: malowania twarzy, puszczania baniek mydlanych i rysowania. Uczestnikom imprezy dopisywał nie tylko humor, ale także piękna pogoda.

Podczas imprezy rozegrano także tradycyjny Turniej Wsi. Konkurencje wzbudzały ogrom emocji oraz wywoływały uśmiech na twarzach widzów i zawodników. Pierwsze miejsce w turnieju zajęło sołectwo Piotrowice Świdnickie. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Pasieczna, a na trzecim uplasowały się sołectwa Nowy Jaworów oraz Witków. Nagrody finansowe w tej rywalizacji, dla każdego sołectwa ufundowała Gmina Jaworzyna Śląska.

Wieczorem przyszedł czas na zabawę taneczną, której oprawę muzyczną przygotował zespół Stan Band.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group