Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Urząd „przez Internet”

Czwartek, 18 października 2018, 7:06
Autor: red
Świdnica: Urząd „przez Internet”
Fot. UM Świdnica
Od dziś wiele urzędowych spraw mieszkańcy mogą załatwić nie wychodząc z domu. Zakończyła się realizację projektu pn. "Rozwój elektronicznych usług publicznych w Gminie Miasto Świdnica". Został on dofinansowany w wysokości ponad 1,55 mln złotych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014–2020. Koszt całego zadania wyniósł 1 670 325 zł.

Mieszkańcy i interesanci Urzędu Miejskiego uzyskali dostęp przez Internet do wielu nowych usług elektronicznych. Jedną z nich jest możliwość składania wniosków dotyczących planowania przestrzennego, czyli m.in. wniosku o wypis lub wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium; o sporządzenie lub zmianę planu, a także uwag do projektowanych planów.

To także wygodny wgląd do map cyfrowych miasta, czyli możliwość przeglądania ewidencji gruntów i budynków czy też rejestru zabytków. Udostępniono ortofotomapy i mapy topograficzne.

Można również zgłaszać przez aplikację mobilną lub przeglądarkę niepokojące, wymagające interwencji zagrożenia lub zjawiska wraz z ich lokalizacją, np. uszkodzenia jezdni, chodnika, elementów małej architektury, oznakowań lub poinformować o nielegalnym wysypisku śmieci czy też barierach dla niepełnosprawnych. Informacje te trafią do weryfikacji, następnie bezpośrednio do odpowiednich służb, które podejmą interwencję i udzielą odpowiedzi na zgłoszenie.

- Unowocześnienie działań urzędu to krok milowy w codziennym funkcjonowaniu magistratu i ogromne ułatwienie dla mieszkańców. Wdrożenie nowych rozwiązań pozwoli na lepszą organizację pracy i przyspieszenie wielu procesów. Świdniczanie będą mieli łatwiejszy dostęp do wielu usług i – co ważne – w dowolnie wybranym dniu o dowolnej porze – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Cele projektu osiągnięto przez szereg działań, które doprowadziły do przystosowania Urzędu Miejskiego do wymagań współczesnego świata, czyli:

 wdrożono nowoczesny system elektronicznego zarządzania dokumentacją,
 wdrożono system informacji przestrzennej (geoportal gminy), który w przystępny sposób poprzez Internet wizualizuje informacje wytwarzane i gromadzone w zasobach miasta,
 rozbudowano infrastrukturę serwerową dla umożliwienia uruchomienia e-usług i zapewnienia bezpieczeństwa przechowywania danych,
 zmodernizowano infrastrukturę sieciową urzędu zapewniającej wysoki poziom bezpieczeństwa świadczenia usług elektronicznych,
 wprowadzono nowy, czytelny biuletyn informacji publicznej,
 uruchomiono oprogramowanie wspierające tworzenie i nadzór nad wykonaniem budżetu gminy,
 udostępniono aplikację mobilną do obsługi zgłoszeń.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Urzędu Miejskiego http://um.swidnica.pl/eurzad

Wkrótce udostępniona zostanie również możliwość składania przez Internet wniosków dotyczących podatków od nieruchomości, wnoszenia opłat lokalnych i sprawdzania stanu zobowiązań oraz wniesionych opłat.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group