Poniedziałek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 795
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wiedzą więcej o Ukrainie

Czwartek, 15 grudnia 2022, 9:15
Aktualizacja: 10:16
Autor: red
Świdnica: Wiedzą więcej o Ukrainie
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W piątek, 9 grudnia, dwie klasy II LO w Świdnicy – 1c i 2c – miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Ukrainie, kraju, z którego pochodzi dziesięcioro naszych uczniów. Było to możliwe dzięki prezentacji przygotowanej przez asystentkę międzykulturową wrocławskiej Fundacji Ukraina, panią Ludmiłę Tkaczenko, od trzech miesięcy pracującą w II LO.

Polska młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ogólnych informacji o, jak to zostało przez prowadzącą określone – „siostrzanym” kraju, jego fladze, położeniu, zaludnieniu, stolicy czy systemie edukacji. Uczniowie chętnie też odpowiadali na pytania zadawane przez prelegentkę.

Szczególnie żywe reakcje wzbudziła część językowa, kiedy to słuchacze odkrywali, że niektóre polskie słowa, takie jak: magazyn, dywan, zakaz, pensja, sklep, funkcjonują również w języku ukraińskim, ale w zupełnie innym znaczeniu. Z drugiej zaś strony okazało się, że wiele słów polskich i ukraińskich brzmi podobnie i znaczy to samo. Najwięcej jednak emocji wzbudziły próby tłumaczenia przez polskich uczniów całych zdań, wypowiadanych przez ich ukraińskiego kolegę z klasy. Świetnie sobie z tym poradzili, przekonując się, że tak zwana „bariera językowa” nie stanowi poważnej przeszkody w komunikacji obu naszych narodów.

Pani profesor Beata Dratwa, która uczestniczyła w tym wydarzeniu, stwierdziła w imieniu swoim i swoich uczniów: Po wysłuchaniu i obejrzeniu tej ciekawej multimedialnej prezentacji czujemy pozytywny niedosyt. Chętnie byśmy jeszcze czegoś się dowiedzieli, dlatego też zaprosiliśmy panią Ludmiłę na kolejne spotkanie.

Pani Tkaczenko planuje odwiedzić każdą klasę, w której uczą się młodzi Ukraińcy, żeby z ich pomocą przybliżyć swój kraj polskiej młodzieży. Dlatego też w styczniu przyszłego roku zamierza kontynuować takie spotkania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group