Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 942
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Wizyta przyjaciół z Pfeffenhausen

Środa, 19 października 2016, 12:50
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Wizyta przyjaciół z Pfeffenhausen
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śl. gościło grupę dwudziestu uczniów wraz z opiekunami ze szkoły partnerskiej w Pfeffenhausen, w Niemczech.

Dyrekcja i nauczyciele przygotowali na tę okazję interesujący program wymiany, w którą aktywnie włączyli się uczniowie jaworzyńskiego gimnazjum.

Dwunastu uczniów z Bawarii przyjęły polskie rodziny, a pozostali nocowali wraz ze swoimi opiekunami w Schronisku Młodzieżowym w Świdnicy. Podczas wymiany partnerskiej mieli oni okazję poznać kulturę naszego kraju, zwyczaje panujące w polskich domach, a także zwiedzić najpiękniejsze i najciekawsze miejsca naszego regionu.

W drugim dniu pobytu uczestnicy wymiany poznali proces produkcyjny w Fabryce Porcelany Stołowej „Karolina”, jak również odwiedzili Muzeum Kolejnictwa i Techniki w Jaworzynie Śl. Odbyli również spotkanie z przedstawicielami władz miasta i poznali bliżej naszą gminę. Kolejnym punktem programu była lekcja historyczna w Muzeum Gross Rosen, a następnie wizyta w Kościele Pokoju w Świdnicy – perełce Dolnego Śląska.

W trakcie pobytu w Polsce odbyła się również bardzo ciekawa wycieczka do Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Uczestników zachwyciły nowoczesne budowle miasta, m.in. mieli oni okazję wjechać na 49 piętro Sky Tower, skąd podziwiali panoramę miasta. Odbyła się również przejażdżka po mieście, a następnie spacer po centrum w towarzystwie przewodnika, który przybliżył historię miasta i jego najważniejszych zabytków. Wrażenie na naszych gościach wywarł również Ostrów Tumski oraz wrocławski Rynek, na którym podczas przerwy obiadowej można było skosztować polskich specjałów, np. wyśmienitych pierogów w znanej pierogarni. Oczywiście nie obyło się bez zakupów pamiątek z Polski.

Bardzo istotnym punktem programu wymiany były warsztaty z komunikacji językowej w Krzyżowej. Uczniowie uczestniczyli m.in. w animacjach językowych, podczas których mogli się lepiej poznać i doskonalić władanie obcymi językami. Poznali też historię rodziny von Moltke i zwiedzili jej dworek, a obecnie przepiękną posiadłość Fundacji „Krzyżowa”.

W ostatnim dniu wymiany podsumowano spotkanie na uroczystym obiedzie w gimnazjum, któremu towarzyszył program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i gimnazjalistów. Podczas pożegnania w niejednym oku zakręciła się łza. Nawiązane przyjaźnie z pewnością zaowocują w przyszłości dobrymi stosunkami naszych gmin partnerskich. Pamiętajmy, iż takie projekty mają ogromne znaczenie dla budowania wspólnoty europejskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group