Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 977
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Wraca MRM

Piątek, 22 października 2021, 7:24
Autor: red
Żarów: Wraca MRM
Fot. UM Żarów
Mając na względzie dotychczasowe zaangażowanie młodzieży w sprawy lokalne gminy, radni Rady Miejskiej na sesji w dniu 14 października postanowili na nowo utworzyć Młodzieżową Radę Miejską oraz nadać jej statut dostosowany do obowiązujących przepisów.

Dzięki temu młodzi ludzie, tuż przed wkroczeniem w dorosłość, będą mogli czynnie uczestniczyć w życiu miasta i gminy oraz inicjować działania takie jak: imprezy kulturalne, sportowe, proekologiczne czy społecznościowe. Historię powstania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie przypomniał podczas sesji burmistrz Leszek Michalak.

- Cieszę się, że Rada Miejska w Żarowie podjęła inicjatywę utworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej. W pierwszym swoim kształcie MRM powstała w Żarowie jako druga w Polsce, nazywała się wtedy Dziecięco-Młodzieżowa Rada Miejska, powstała bardzo spontanicznie, po warsztatach liderów samorządowych w naszych szkołach. I to był 1996 rok. Przed nami było tylko Zakopane. Przekształciła się w Młodzieżową Radę w 1999 roku, a formalnie w związku ze zmianą przepisów zafunkcjonowała w strukturach naszej gminy od 2001 roku – mówił burmistrz Leszek Michalak.

- Po 1996r. MRM ustanowiła nagrodę „Maciuś” i tą nagrodę kierowała do osób dorosłych, szczególnie zasłużonych dla dzieci i młodzieży. Przez cały czas swojej działalności godnie reprezentowała naszą gminę w Polsce i również poza granicami Polski, organizowała i uczestniczyła w turniejach sportowych, gdzie osiągała sukcesy i wysokie lokaty. Uczestniczyła w seminariach, szkoleniach, warsztatach i ogólnopolskich zjazdach MRM (m.in. na zaproszenie Pawła Fajdka, jako widzowie w Memoriale Kamili Skolimowskiej w Warszawie). Radni MRM włączali się w akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci i Hospicjum, domów dziecka. Radni byli współorganizatorami wieczerzy wigilijnej dla dzieci ze świetlic środowiskowych i placówek działających na terenie gminy Żarów. Uczestniczyli w wielu kampaniach społecznych, których inicjatorem był Rzecznik Praw Dziecka. Byli pomysłodawcami lokalnych imprez: Miasteczko Świętego Mikołaja, WOŚP, Wakacje Uśmiechu we współpracy z Burmistrzem. W 2011r. brali udział w konkursie „Młodzież przyjazna gminie” i zostali najlepiej działającą MRM na Dolnym Śląsku. Mamy pracowitą i zdolną młodzież, dlatego mam nadzieję, że nowa MRM zafunkcjonuje w naszej gminie i znów będzie działać. Ze swojej strony oferuję pomoc w opiece nad młodymi radnymi – mówiła radna Iwona Nieradka.

Z uchwałą Rady Miejskiej w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie oraz nadania jej statutu można się zapoznać w BIP Żarów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group