Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 903
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wspólny projekt polsko–niemiecki

Czwartek, 19 września 2013, 11:21
Aktualizacja: 11:23
Autor: red.
Świdnica: Wspólny projekt polsko–niemiecki
Fot. archiwum
W terminie 5–8 września na terenie powiatu świdnickiego został zrealizowany projekt "Polsko–niemieckie spotkanie partnerskie w Powiecie Świdnickim", w ramach którego odbyła się konferencja partnerska zatytułowana "75 lat– Jubileusz Powiatu Bergstraße" w miejscu o dużym znaczeniu historycznym– Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego oraz promocja produktów lokalnych pochodzących z regionu Bergstraße w Rynku Świdnickim.

Powiat partnerski Bergstraße reprezentowała 9-osobowa delegacja pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Powiatu Wernera Breitwiesera. Projekt tematycznie nawiązywał do jubileuszu 75-lecia powiatu partnerskiego Bergstraße i prowadzonej od 12 lat współpracy partnerskiej. Podczas konferencji odbyły się wkłady dotyczące historii Powiatu Bergstraße oraz partnerstwa: "Historyczno-kulturalna tożsamość Bergstraße"- Prof. dr. Karl Härter reprezentujący Instytut Historii Prawodawstwa Europejskiego Max-Planck; "Historia partnerstwa powiatów"- Starosta Zygmunt Worsa, Stowarzyszenia partnerskie "Brücke-Most" i "Most" .Współpraca oraz wkład w partnerstwo- Przewodniczący Rady Powiatu Bergstraße i Stowarzyszenia Partnerskiego "Brücke- Most" Werner Breitwieser oraz Przewodniczący Stowarzyszenia "Most"- Władysław Gołębiowski. Zaproszeni goście z obejrzeli również prezentację multimedialną pn. "Nibelungensteig" w wykonaniu uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy Adrianny Niedźwieckiej, która była jedną z laureatów XI Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych oraz nagrody głównej -wakacyjnego pobytu w Powiecie Bergstraße.

Podczas konferencji otwarto wystawę fotografii "Powiat Bergstraße 75 lat". Prezentowane na wystawie prace powstały w wyniku konkursu jubileuszowego "Piękno krajobrazu", który został ogłoszony w br. przez Klinikę w Heppenheim. W dniu 07.09.2013 delegacja wzięła udział w promocji produktów lokalnych pochodzących z Powiatu Bergstraße, która miała miejsce w Świdnickim Rynku. Na wspólnym stoisku można było spróbować szparagów oraz zaczerpnąć informacji na temat atrakcji turystycznych Powiatu Bergstraße. Dzięki wspólnemu udziałowi w projekcie przedstawicieli Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Świdnicy oraz Stowarzyszenia "1880 Heppenheim" zostały nawiązane pierwsze kontakty oraz zapoczątkowana współpraca w celu wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu pszczelarstwa oraz włączenia się w działania podejmowane w ramach partnerstwa powiatów. Członkowie delegacji powiatu Bergstraße uczestniczyli w wizycie w wytwórni olei tłoczonych na zimno Ol'vicie w Mysłakowie oraz zapoznali się z lokalną branżą zielarską. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali po raz pierwsze przedstawiciele stowarzyszeń pszczelarskich oraz ziołolecznictwa, realizując tym samym założenia umowy partnerskiej w zakresie zadań skoncentrowanych na ochronie zdrowia. Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Warszawie.

(Starostwo Powiatowe)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group