Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 891
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wyjść z cienia

Czwartek, 27 listopada 2014, 10:27
Aktualizacja: 15:28
Autor: red.
Świdnica: Wyjść z cienia
Fot. Starostwo Powiatowe
Już po raz trzeci Powiat Świdnicki oraz Zespół ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego zorganizował 20 listopada konferencję na temat zdrowia psychicznego pod nazwą „Wyjść z cienia”. Głównym tematem tegorocznego spotkania był trudna kwestia związana ze wzrastającą liczbą prób samobójczych.

Chcemy ocenić skalę tego zjawiska w powiecie świdnickim, stąd wystąpienie Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. W Polsce w wyniku samobójstw umiera rocznie więcej osób niż w wypadkach samochodowych - powitała przybyłych Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska.

Jako pierwszy temat samobójstw poruszył przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy nadkomisarza Roberta Topolskiego. W swoim wystąpieniu przytoczył statystyki dotyczące prób samobójczych podejmowanych na terenie Powiatu Świdnickiego. Samobójstwo to nie tylko tragedia tego, kto zdecydował się na taki ostateczny krok. Ale to także ogromny ból dla najbliższych ofiary, która niejednokrotnie nie była świadoma tragizmu sytuacji otaczającej samobójcę. Pragnę jednak przypomnieć, że w KPP w Świdnicy funkcjonuje program prewencyjny „Niebieskie popołudnie”. W każdy poniedziałek od godz.16.00 do 19.00 na terenie tzw. małej komendy na ul. Ofiar Oświęcimskich pełni dyżur psycholog cywilny, który udziela porad z zakresu radzenia sobie z problemami. Przychodzą do nas rodzice z kłopotami wychowawczymi, osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstw czy wykroczeń, a także osoby, które chciały popełnić samobójstwo – mówił do przybyłych na konferencję nadkomisarz Robert Topolski.

Kolejnym punktem była projekcja filmu pod tytułem „Viki, dlaczego to zrobiłaś?”. Film opowiadał tragiczną historię nastolatki, która przytłoczona problemami dnia codziennego, trudnym dzieciństwem i niezrozumieniem ze strony otoczenia podejmuje próbę samobójczą, nieudaną. Teraz, jako osoba sparaliżowana, każdego dnia żałuje swojej decyzji.

Kolejnym specjalistą na konferencji był Jacek Kasprzak psycholog kliniczny, certyfikowany specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, który przedstawił wykład pod tytułem: „Kiedy życie traci sens. Syndrom presuicydalny- profilaktyka- interwencja kryzysowa- psychoterapia”. W swoim wykładzie przedstawił wyniki badań nad wzrostem liczby samobójstw wśród ludzi młodych oraz nakreślił powody, dla których młodzież decyduje się na taki krok. Wspólnymi cechami charakterystycznymi dla potencjalnego samobójcy są zaburzenia osobowości, niedojrzałość emocjonalna, mała odporność na stres czy reagowanie autoagresją na sytuację zagrożenia. Rodzice powtarzają dziecku, że musi być najlepsze, najmądrzejsze, najpiękniejsze, wywierają na nie presję, co może być bardzo destrukcyjne – mówił do zgromadzonych Jacek Kasprzak. Na koniec swojego odczytu przybyli otrzymali także proste wskazówki, jak można próbować pomóc osobie zagrożonej próbą samobójczą. Nie trzeba do tego specjalisty z zakresu psychologii i profesjonalnych psychoterapeutów. Najważniejsze jednak to mieć czas i otwarte ucho i serce na potrzeby i problemy innych ludzi. Wtedy może się okazać, że jest to co może najlepszego dać człowiek drugiemu człowiekowi – powiedział Jacek Kasprzak.

Na koniec uczestnicy wysłuchali spektaklu słowno-muzycznego „Jutro jest…wtedy pochylisz się nad sobą” w wykonaniu Jarosława Wajka, polskiego wokalisty i autora tekstów, współpracującego kiedyś z takimi grupami Jak Dżem, czy Oddział Zamknięty. Wokalista często odwiedza Świdnicę ze swoimi recitalami, które adresowane są przede wszystkim do młodzieży. Podczas ich trwania Jarosław Wajk, w sposób prosty i przystępny, próbuje przedstawić młodym ludziom problem uzależnień i walory życia bez nałogów.

Podczas konferencji miał miejsce także bardzo radosny moment. Wręczono mianowicie nagrody laureatom konkursy plastycznego „W rodzinie wszyscy mają obowiązki.”

(Starostwo Powiatowe)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group