Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 659
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wymień foliówkę na eko–reklamówkę

Czwartek, 15 marca 2018, 17:00
Aktualizacja: Piątek, 16 marca 2018, 11:01
Autor: red
Świdnica: Wymień foliówkę na eko–reklamówkę
Fot. UM Świdnica
Zachęcamy mieszkańców Świdnicy do wymiany foliowych reklamówek, jedno bądź wielorazowego użytku, na bardziej ekologiczne torby z materiału z logiem „Czysta Świdnica”. Zmieńmy nasze nawyki zakupowe i zadbajmy o otaczające nas środowisko. Wymiana rozpocznie się już w poniedziałek, 19 marca.

Koniec z darmowymi torbami

Od początku tego roku w Polsce obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Wdrażają one unijną dyrektywę, której celem jest ograniczenie stosowania plastikowych toreb. W praktyce oznacza to brak wydawania w sklepach klientom darmowych jednorazowych reklamówek. To za sprawą wprowadzenia tzw. opłaty recyklingowej, która wynosi 20 groszy i obejmuje lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. A właśnie siatki o takiej grubości były najczęściej wydawane przy sklepowych kasach.

Polska w czołówce

Reklamówki czy ogólnie tworzywa sztuczne mogą być dla środowiska sporym zagrożeniem. Ich rozkład może trwać setki lat, a w niektórych warunkach mogą być trujące np. wtedy, gdy trafią do pieca i zostają spalone. Polska, na tle krajów europejskich, jest rekordzistą pod względem ilości zużywanych torebek foliowych. Średnia unijna wynosi niecałe 200 reklamówek na mieszkańca na rok. Według danych Komisji Europejskiej, w 2010 roku średnia na jednego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka wynosiła 490 foliówek, na Niemca 70, a na Fina czy Duńczyka – tylko cztery torby. Unia Europejska chce by do 2019 roku o 80 proc spadło zużycie torebek foliowych.

Papier czy plastik, a może z materiału?

Alternatywą dla tzw. „foliówek” są torby wykonane z papieru bądź materiału. Te pierwsze nie są niestety tak ekologiczne jak większość z nas myśli. Pod wieloma względami mogą być bardziej obciążające niż plastikowe. Z danych opublikowanych na portalu naukatolubie.pl wynika, że produkcja torby papierowej powoduje o 70 proc. większe zanieczyszczenie powietrza oraz o 80 proc. większą emisję gazów cieplarnianych niż produkcja torby plastikowej. Ponadto papier w trakcie produkcji o 50 proc. bardziej zanieczyszcza wodę niż plastik i pochłania cztery razy więcej energii i trzy razy więcej wody. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem przy robieniu zakupów w sklepach jest zabranie ze sobą torby wykonanej z materiału np. z juty czy bawełny.

Zadbaj o środowisko i przyjdź po darmową eko-torbę

Każda nasza decyzja w trakcie robienia zakupów może mieć zbawienny wpływ na środowisko. Wybierając konkretne artykuły, zwracajmy chociażby uwagę na to, w jaki sposób są zapakowane. Im mniej opakowany jest dany produkt, tym lepiej. Na przykład kupując pastę do zębów czy krem do rąk – wystarczą same tubki, nie musimy przecież wybierać dodatkowo zapakowanych w kartonikowe pudełka. Podobnie ma się sprawa do toreb na zakupy. Zaplanujmy je wcześniej i zabierzmy ze sobą eko-torbę. Każdy mieszkaniec Świdnicy może taką torbę dostać praktycznie za darmo. Wystarczy, że od 19 do 23 marca zgłosi się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy do Wydziału Gospodarki Odpadami, pokój 2 albo do Wieży Ratuszowej w Rynku i zostawi jedną plastikową reklamówkę, a w zamian otrzyma ekologiczną torbę wykonaną z materiału. Ilość eko-toreb jest ograniczona (600 sztuk), dlatego obowiązuje kolejność zgłoszeń. Bądź pierwszy i postaw na czystą Świdnicę!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group