Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 1337
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wyróżniona altana

Środa, 21 czerwca 2023, 17:18
Autor: red
Świdnica: Wyróżniona altana
Fot. UM Świdnica
Altana w Parku Młodzieżowym w Świdnicy wyróżniona tytułem „Zabytek zadbany”.

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin ogłosił zwycięzców konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. W kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu wyróżniona tytułem została altana w Parku Młodzieżowym.

- Wyróżnienie i znalezienie się w gronie 19 uhonorowanych obiektów, wybranych starannie przez grono konserwatorów i naukowców to wielki honor – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, którego procedurę organizacyjną prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego głównym celem jest promocja i upowszechnianie najlepszych prac konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych zrealizowanych zgodnie z najważniejszymi standardami badawczymi i wykonawczymi.

Konkurs szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy ogłoszony został blisko 50 lat temu. Corocznie o miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania – badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane. Pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa przeprowadzają ocenę zgłoszeń oraz przygotowują eksperckie opinie.

Laureaci konkursu otrzymali tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Tablice ze znakiem Błękitnej Tarczy – symbolem ochrony zabytków w Polsce, który został zaprojektowany przez Jan Zachwatowicza, jednego z największych polskich konserwatorów zabytków, jest znakiem ochrony określonym w Konwencji Haskiej z 1954 roku, dotyczącej ochrony dóbr kultury w razie wojny.

Nagrodzone zabytki będą prezentowane w specjalnych wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group