Środa, 31 maja
Imieniny: Anieli, Petroneli
Czytających: 1168
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zaćmienie za chmurami

Wtorek, 4 stycznia 2011, 19:20
Aktualizacja: Środa, 5 stycznia 2011, 8:33
Autor: KO
Świdnica: Zaćmienie za chmurami
Fot. Karolina Osińska
Pochmurne niebo z jednej strony dziś utrudniało oglądanie zaćmienia dziennej gwiazdy, a z drugiej ją ułatwiało. Kiedy blady rogalik słońca nieśmiało prześwitywał przez obłoki, można było na niego przez chwilę patrzeć bez filtrów osłabiających blask. Wydawało się, że to Księżyc... Ale gdy chmury uciekały w bok, a Słońce rozświetlało kawałek nieba, nie było już wątpliwości, że to nasza gwiazda.

Rano mieliśmy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Ziemia nie znalazła się dokładnie na przedłużeniu linii łączącej Słońce i Księżyc, więc nie skryła się całkowicie w cieniu Księżyca. Dlatego widać było słoneczny rogalik.

Zaćmienie Słońca nie jest tak bardzo nietypowym zjawiskiem, każdego roku można je oglądać od dwóch do pięciu razy. Tyle że... z różnych części globu. Gdy jedni mogą podziwiać zaćmienie całkowite, inni widzą tylko częściowe, a jeszcze inni – mieszkający w innych rejonach świata – nie obserwują zjawiska wcale.

Dziś w całej Polsce (tam gdzie niebo nie zasnuło się zupełnie chmurami) widoczne było głębokie zaćmienie częściowe. Przesłonięciu uległo nawet 82 proc. tarczy Słońca. Kolejne częściowe zaćmienie Słońca widoczne z naszego kraju nastąpi 20 marca 2015 r. Jeśli chcemy obejrzeć zaćmienie całkowite, możemy już planować wyjazd - 13 listopada 2012 r. będzie je można podziwiać z północnej Australii. Najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski czeka naszych potomków - 7 października 2135 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group