Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 545
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Zaparkujesz na godzinę

Poniedziałek, 23 lipca 2018, 7:45
Aktualizacja: 12:48
Autor: red
Świebodzice: Zaparkujesz na godzinę
Fot. UM Świebodzice
W ścisłym centrum Świebodzic wprowadzone zostanie parkowanie czasowe. Nowe zasady ruszają od 6 sierpnia, na początek tylko na jednej pierzei Rynku.

Świebodzice to chyba jedno z ostatnich miast w regionie, w którym nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Jednak ze względu na rosnącą liczbę aut i niewystarczająca ilość miejsc parkingowych w obrębie Śródmieściu, burmistrz Bogdan Kożuchowicz , po m. in. konsultacjach przeprowadzonych wśród właścicieli sklepów i punktów usługowych w Rynku – wprowadza ograniczone parkowania na jednej pierzei.
- To na początek kilkanaście miejsc parkingowych, na których będzie można pozostawić swoje auto maksymalnie jedną godzinę – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Ale ta godzina wystarczy, by zrobić drobne zakupy czy odwiedzić urząd w celu załatwienia sprawy. Taki jest cel wprowadzenia nowych zasad i mam nadzieję, że mieszkańcy przyjmą takie rozwiązanie ze zrozumieniem. Strefy parkowania czasowego obowiązują także w innych miastach i są dobrym rozwiązaniem, upłynniającym ruch w centrach.

Zasady zaczną obowiązywać od 6 sierpnia, ale w pierwszym okresie Straż Miejska nie będzie nakładać mandatów.
- Zależy nam w pierwszej kolejności na dotarciu z informacją do mieszkańców, dlatego będziemy zostawiać ulotki za wycieraczkami zaparkowanych aut, by kierowcy mieli czas oswoić się z nowymi zasadami – dodaje Łukasz Gil, Komendant świebodzickiej Straży Miejskiej.

W 2017 roku ankietę dotyczącą wprowadzenia strefy płatnego parkowania przeprowadziła Młodzieżowa Rada Miejska. Jej wyniki wskazały jasno, że mieszkańcy są przychylni rozwiązaniom wprowadzającym opłaty za parkowanie, w szczególności właściciele sklepów i punktów handlowych. Większość pytanych była na tak, a wśród nich 32 przedsiębiorców z Rynku wyraziło aprobatę dla takiego rozwiązania.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wybrał inną alternatywę, by nie obciążać mieszkańców opłatami, ale jednocześnie umożliwić większy dostęp do miejsc parkingowych w centrum. Niewykluczone, że strefa parkowania czasowego będzie rozszerzona w przyszłości np. o jeszcze jedną pierzeję. To temat do analiz.

*Karty zegarowe będą dystrybuowane bezpłatnie. Można je otrzymać:

- w biurze podawczym UM, Rynek 1
- w biurze podawczym UM, ul. Stefana Żeromskiego 27
- w siedzibie Straży Miejskiej, Plac Dworcowy 1

Karty zegarowe będą także dołączone do najbliższego wydania Gazety Świebodzickiej, która ukaże się3 sierpnia.

*Jak używamy karty zegarowej?

Zegar czasowy to kartonowy zegar, który z jednej strony ma przydatne informacje z numerami telefonu i herbem naszego miasta – z drugiej, tej najważniejszej – właśnie zegar z podziałem czasowym.

W momencie zaparkowania auta ustawiamy zegar czasowy na godzinę przyjazdu- czyli np. 10:00 i wkładamy zegar (z widoczną tarczą) za przednią szybę auta.

Jeśli przyjedziemy o godzinie niepełnej – np. 10:30, ustawiamy zegar na „połówkę” między godzinami. Jeśli jest to np. 10:50 – zaokrąglamy w górę, czyli ustawiamy na 11:00.

Zegar jest do wielokrotnego użytku, zatem warto go mieć zawsze pod ręką w samochodowym schowku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group