Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Zasadzą dąb

Piątek, 27 września 2019, 9:49
Aktualizacja: 9:50
Autor: red
Rok 2019 jest dla Fundacji „Krzyżowa" czasem Jubileuszy – 30–lecia Fundacji oraz 30. rocznicy Mszy Pojednania.

Dziś odbędzie się uroczystość, która swoją symboliką podkreśli znaczenie tego wyjątkowego czasu. Helmuth Caspar von Moltke – syn właścicieli majątku w Krzyżowej i członków Kręgu z Krzyżowej oraz współzałożyciele Fundacji – Ojciec Adam Żak SJ i Annemarie Cordes, wspólnie zasadzą Dąb Pamięci przed bramą prowadzącą na teren Fundacji.

27 września o godz. 11.00, dojdzie do symbolicznego spotkania dwóch wymiarów historii Krzyżowej – tej związanej z Kręgiem z Krzyżowej i tej, która wiąże się z powstaniem Fundacji. Przed bramą ośrodka, w miejsce drzewa, które ze względu na zły stan musiało zostać usunięte, syn Helmutha Jamesa i Freyi von Moltke – Caspar, a także o. Adam Żak SJ i Annemarie Cordes - współzałożyciele Fundacji „Krzyżowa", wspólnie zasadzą nowy dąb. Trzeba podkreślić, że jest to szczególne miejsce. W sierpniu 1946 r., na polecenie Starosty Świdnickiego, przybito do rosnącego tam wówczas dębu listę mieszkających jeszcze w Krzyżowej Niemców. Mieli oni w ciągu trzech dni opuścić wieś i udać się, podobnie jak ich rodacy mieszkający w tej okolicy, do Gracowic, skąd zostali przetransportowani do różnych stref okupacyjnych ówczesnych Niemiec.

Mamy nadzieję, że drzewo, które będzie rosło teraz u bram Krzyżowej, będzie symbolem wspólnej pamięci o historii tego miejsca i ludziach, którzy je tworzyli.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group