Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 654
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Zasadzą drzewo z okazji setnych urodzin

Czwartek, 2 czerwca 2011, 9:28
Aktualizacja: 9:36
Autor: red.
Krzyżowa: Zasadzą drzewo z okazji setnych urodzin
Zdjęcie pochodzi z uroczystości otwarcia Alei Czereśniowej w Krzyzowej
Fot. użyczone
Gdyby żyła, 3 marca tego roku Freya vom Moltke obchodziłaby swoje 100 urodziny. Zmarła rok temu, 1 stycznia w wieku 98 lat w USA. W najbliższy piątek, 3 czerwca na terenie Fundacji Krzyżowa odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci Freyi, na którym swoją obecność zapowiedział m.in. najstarszy syn Freyi– Caspar von Moltke.

W programie uroczystości nie zabraknie prezentacji fragmentów wyróżnionych prac konkursu literackiego Freya von Moltke – niezwykła osobowość niezwykłych czasów a także symbolicznego zasadzenia drzewa w Alei Czereśniowej. Początek uroczystości jaka odbędzie się w sali wielofunkcyjnej planowana jest na godzinę 11.00.

Uroczystości zbiegną się z coroczną podróżą studyjną fundatorów i przyjaciół, zainicjowaną przez Fundację Freyi von Moltke-Stiftung dla Nowej Krzyżowej z Berlina. Osiemdziesięciu uczestników spotkania odwiedzi tętniące życiem miejsce w gminie Świdnica i pozna działalność Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Serdecznie zapraszamy.

***

Freya von Moltke, Honorowa Przewodnicząca Fundacji dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej, Honorowy Obywatel Gminy Świdnica, uczestniczka opozycji anty-hitlerowskiej, pisarka, wdowa po Grafie Helmucie Jamesie von Moltke, który 23 stycznia 1945 roku został jako członek "Kręgu z Krzyżowej" stracony w Berlinie-Plötzensee - uznała za swoją misję życiową upamiętnianie, przez liczne wystąpienia i wystawy, niemieckiego oporu przeciw ideologii nazistowskiej. Jej działalność była niezbędna w Niemczech, gdzie opozycję anty-hitlerowską doceniono dopiero po latach, zaś zamachowcy z 20 lipca 1944 roku byli pierwotnie opisywani, jako zdrajcy. Dzięki wizji i zaangażowaniu Freyi von Moltke od 1989 roku powiększał się krąg ludzi, wspierających zamysł odrestaurowania jej rodzinnych dóbr Krzyżowa na Dolnym Śląsku i nadania im statusu Europejskiego Domu Spotkań. Miejsce to służyło także jako punkt spotkań dla działalności Trójkąta Weimarskiego.

29 sierpnia 2006 roku Komitet Wspierania współpracy francusko-niemiecko-polskiej (Komitet „Trójkąta Weimarskiego”) ufundował nagrodę im. Adama Mickiewicza za zasługi dla pojednania i współpracy europejskiej. Wśród osób, które zostały uhonorowane tym zaszczytnym wyróżnieniem była dr Freya von Moltke. Od lat 60. XX wieku mieszkała w Norwich, w stanie Vermont (na wschodzie) w USA.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group