Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 548
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Żeby żyło się lepiej– spotkanie samorządowców w ramach Konwentu Sudeckiego

Wtorek, 29 listopada 2011, 15:10
Aktualizacja: Środa, 30 listopada 2011, 7:50
Autor: JB
Świdnica: Żeby żyło się lepiej– spotkanie samorządowców w ramach Konwentu Sudeckiego
Fot. red
Dzisiaj, 29 listopada, w Świdnicy członkowie Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów spotkali się z parlamentarzystami ziemi świdnickiej i wałbrzyskiej.

To pierwsze spotkanie samorządowców z posłami i senatorami, na którym wypracowany zostanie model współpracy. Na obrady zaproszeni zostali również starostowie powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego.

Jak powiedział Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy zamysł organizacji konwentu wywodzi się z obserwacji samorządowców i ich codziennej pracy.

Jednym z pomysłów było utworzenie grupy zakupowej przez samorządy i wypracowanie dużych upustów min. u dostawców energii, telekomunikacji, gazu.

Prezydent zadeklarował, że takie spotkania odbywać się będą raz na kwartał i będą na nich opracowywane wspólne projekty, które mają służyć optymalizacji działań i lepszej współpracy pomiędzy samorządami.

– W grupie jest siła. Przykłady innych samorządów pokazują, że kilka miast i gmin może uzyskać bardzo atrakcyjne ceny zakupu mediów, a to wprost przekłada się na nasze wydatki. Listę zainteresowanych będziemy jeszcze kompletować – dodaje prezydent Murdzek.
W trakcie Sudeckiego Konwentu dyskutowano również o problemach w finansowaniu oświaty oraz odzyskiwania VAT-u przez samorządy.
Parlamentarzyści, z rąk prezydenta Murdzka, otrzymali Kartę Świdnicką, przyjętą podczas II edycji Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy. Karta Świdnicka ma na celu określenie właściwej roli samorządu terytorialnego w strukturze ustrojowej państwa. Jej integralną częścią jest lista postulatów, która zawiera szczegółowe propozycje i rozwiązania kierowane do ustawodawcy.

Na następnym posiedzeniu mają pojawić się już konkrety. Czas pokaże czy rzeczywiście działania Konwentu przyniosą wymierne korzyści dla "zwykłych zjadaczy chleba".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group