Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 598
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Złote Dęby dla Zasłużonych

Wtorek, 29 maja 2018, 15:54
Autor: red
Żarów: Złote Dęby dla Zasłużonych
Fot. UM Żarów
Społeczni działacze i pasjonaci. Wśród nich miłośnicy sportu, zaangażowani organizatorzy, aktywni członkowie stowarzyszeń i organizacji funkcjonujących na terenie gminy Żarów.

Dwóch zasłużonych mieszkańców i dwie organizacje zostały uhonorowane statuetkami "Złotych Dębów". Te najwyższe gminne odznaczenia odebrali podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Żarowa w piątek, 25 maja.

"Złote Dęby" to najwyższe gminne odznaczenie, przyznawane w Żarowie od dwudziestu lat. W tym roku do grona wyróżnionych dołączyli kolejni szczególnie zasłużeni mieszkańcy gminy Żarów. Otrzymali je: Ochotnicza Straż Pożarna w Żarowie, Henryk Daniel, Maria Becherowska i sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Żarowie.
- Ponad 20 lat temu w żarowskiej podstawówce zrodził się pomysł, aby i w Żarowie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wspólnie z wolontariuszami, dyrektorami szkół, nauczycielami, prezesami, dyrektorami, pracownikami firm i mieszkańcami naszej gminy podjęliśmy się tego zadania. Inicjatywa ta poruszyła na tyle serca, umysły mieszkańców, że spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i każdego roku do akcji włączały się kolejne organizacje. Po 25 latach Sztab WOŚP w Żarowie nadal z wielkim oddaniem angażuje kolejne pokolenia mieszkańców naszej gminy do włączenia się w tą szlachetną akcję. Dziękujemy za Wasze oddanie, a dziś za przyznane odznaczenie gminne - mówiła po odebraniu odznaczenia "Złoty Dąb" Beata Jurczak szefowa żarowskiego sztabu WOŚP.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej była także okazją do wręczenia nagrody Żarowskiej Orkiestrze Dętej, która w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia swojego funkcjonowania. - Orkiestra powstała w maju 1948 r. pod patronatem Dolnośląskich Zakładów Chemicznych.
- Pierwszym kapelmistrzem był Pan Chutyra, bardzo dobry puzonista grający w tym okresie w Operetce Wrocławskiej. Orkiestra przetrwała do roku 1958. Z tego okresu zostało dwóch orkiestrantów, a byli to panowie Tadeusz Sipiora i Władysław Piorun. W roku 1965 zaczął się nowy nabór orkiestrantów i w następnym roku powtsała Orkiestra Dolnośląskich Zakładów Chemicznych w Żarowie. Założycielem i kapelmistrzem był Pan Stefan Istelski, który zmarł w 1984 toku. Kapelmistrzostwo objął Pan Stanisław Kłyszcz i pełnił tę funkcję do 1996 r. Następnym kapelmistrzem został Pan Władysław Piorun, kierujący orkiestrą do 2001r. Po roku 2001 kapelmistrzem został Pan Władysław Zawalski. W międzyczasie Zakłady Chemiczne "Organika" wypowiedziały utrzymanie orkiestry. Dzięki staraniom ówczesnych władz Żarowa orkiestra nie została zlikwidowana. Władze miasta podejmują decyzję, by Orkiestra funkcjonowała w strukturach Żarowskiego Ośrodka Kultury. Kapelmistrzem w tym czasie byli panowie: Władysław Zawalski, Eugeniusz Rzeźnik, Przemysław Dudek, Bartosz Warkoczyński. Obecnie orkiestrą kieruje Dariusz Piechowiak, muzyk Filharmonii Sudeckiej. Orkiestra obecnie liczy 15 członków, w skład których wchodzą zarówno muzycy amatorzy i zawodowcy, grający po dziś dzień w innych orkiestrach we Wrocławiu, Wałbrzychu czy Dzierżoniowie. Wszystkich muzyków łączy w sobie pasja grania muzyki wielu gatunków: muzyki rozrywkowej, marszy wojskowych, utworów patriotycznych, a nawet swingu. Orkiestra ma za sobą setki koncertów i występów na terenie nie tylko Żarowa, ale i całego powiatu Świdnickiego - czytał historię Żarowskiej Orkiestry Dętej Tomasz Pietrzyk dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Życzenia dla wszystkich mieszkańców, z okazji Święta Miasta złożyli także zaproszeni goście. Listy gratulacyjne na ręce burmistrza Leszka Michalaka przekazali Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, w imieniu której list odczytała radna powiatu świdnickiego Urszula Ganczarek, poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka oraz Pavel Fojtik starosta miasta partnerskiego Nymburk.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group