Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1123
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zostaw podlota!

Poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 7:08
Aktualizacja: 9:10
Autor: red
REGION: Zostaw podlota!
Fot. red
Rozkwita wiosna. Ptaki zakładają gniazda, w których pojawią się niebawem pisklęta. Niektóre gatunki już wyprowadziły lęgi. Niedługo na trawnikach, skwerach, a nawet na chodnikach pojawią się podloty – młode ptaki, które nie potrafią jeszcze latać. Czy trzeba im za wszelką cenę pomagać? Zdecydowanie nie!

Podloty to młode ptaki, które opuściły już gniazda, ale najczęściej nie potrafią jeszcze latać. Na skwerach i trawnikach uczą się życia, pod czujnym okiem rodziców, którzy dyskretnie je obserwują, dokarmiają i troszczą o nie. Część osób spotyka na swojej drodze takie właśnie podloty i postanawia im pomóc. Najczęściej zupełnie niepotrzebnie. Zabieranie podlotów, choć wypływa z chęci niesienia pomocy, jest działaniem niewłaściwym, narażającym ptaka na stres, cierpienie a nawet śmierć.

Jeżeli podlot nie jest ranny, nie jest uszkodzony, nie należy go zabierać. Jeżeli przebywa w miejscu, które zagraża jego zdrowiu lub życiu, należy go bardzo delikatnie przenieść w nieodległe, bezpieczne miejsce i tam pozostawić. Rodzice bez problemu go odnajdą, nakarmią i zaopiekują się nim zdecydowanie lepiej niż ktokolwiek z nas.

Ranne lub uszkodzone podloty zabieramy i transportujemy bezzwłocznie do weterynarza, ośrodka rehabilitacji zwierząt lub podobnej placówki, ale osobniki zdrowie pozostawiamy tam gdzie zostały znalezione lub ewentualnie ostrożnie przenosimy w bezpieczne, niezbyt odległe, nie zagrażające ich zdrowiu i życiu miejsce. Jest to o tyle ważne, że każdego roku na wiosnę setki, tysiące podlotów są zupełnie niepotrzebnie zabierane ze środowiska naturalnego, w którym powinny pozostać, co niejednokrotnie stanowi dla nich wyrok śmierci. Dlatego właśnie zostaw podlota!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group