Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Będziemy mieć kolejną „schetynówkę”?

Piątek, 30 listopada 2012, 13:31
Aktualizacja: 13:32
Autor: red.
Strzegom: Będziemy mieć kolejną „schetynówkę”?
Fot. użyczone
Gmina Strzegom złożyła wniosek o dofinansowanie kolejnej inwestycji w ramach Narodowego Program Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój.

- Chcielibyśmy, aby kolejną „schetynówką” w gminie była ulica Szarych Szeregów. Wybudowana przed II wojną światową droga jest jedną z najbardziej zniszczonych i wyeksploatowanych w gminie. Każdy, kto chociaż raz przejechał tą drogą wie, że jej stan techniczny zagraża bezpieczeństwu kierowców i innych użytkowników – mówi Anna Hałas, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Ulica nie posiada żadnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, a na całym przebudowywanym odcinku znajduje się tylko jedno przejście dla pieszych - w pobliżu skrzyżowania z ul. Kasztelańską. Jezdnia, objęta przebudową, wykonana jest z kostki kamiennej i nawierzchni bitumicznej.

- Jezdnia i chodniki na całej długości w wielu miejscach są zapadnięte, wybrzuszone, posiadają liczne ubytki, spękania i odkształcenia. Liczne pofałdowania nawierzchni znacznie spowalniają ruch i zmuszają kierowców do gwałtownych manewrów w celu uniknięcia uszkodzenia samochodu. Stanowi to zagrożenie dla rowerzystów i pieszych. Istotnym problemem są rozbudowane systemy korzeniowe drzew, które powodują odkształcenia nawierzchni – wyjaśnia Anna Hałas.

Po przebudowie droga będzie miała nawierzchnię asfaltową. Zbudowana zostanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa, zatoki parkingowe, a chodniki uzyskają nową nawierzchnię. Powstaną nowe, dostosowane dla osób niepełnosprawnych przejścia dla pieszych i jedno przejście pieszo-rowerowe. Nasadzone zostaną drzewa, które nie będą w przyszłości niszczyć nawierzchni. Zainstalowanie zostanie również nowoczesne oświetlenie uliczne – w technologii LED.

Wraz z przebudową ul. Szarych Szeregów wykonane zostaną również chodniki i oświetlenie uliczne na ulicy Wolskiej.

- Złożony przez gminę wniosek zostało oceniony merytorycznie przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Według wstępnej listy rankingowej ogłoszonej dnia 31 października 2012 roku wniosek uzyskał największą ilość punktów wśród wniosków złożonych przez gminy z Województwa Dolnośląskiego. Możliwe do uzyskania dofinansowanie z budżetu państwa to 30% wartości inwestycji – dodaje Anna Hałas.

Inwestycja rozpocznie się po zakończeniu budowy nowej kanalizacji sanitarnej w ul. Szarych Szeregów, a równolegle z nią przeprowadzone zostaną roboty mające na celu dostosowanie istniejącego kolektora kanalizacji ogólnospławnej na potrzeby kanalizacji deszczowej. Kompleksowe działania planowane do zrealizowania na ul. Szarych Szeregów przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zapobiegną zalewaniu ulicy podczas opadów deszczu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group