Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 958
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Coolturalnie ze świdniczką– "Róża"

Niedziela, 12 lutego 2012, 11:51
Aktualizacja: Wtorek, 21 lutego 2012, 13:54
Autor: Ika
Świdnica: Coolturalnie ze świdniczką– "Róża"
Fot. filmweb
Twórca "Wesela" i "Domu złego" wraca na ekrany kin filmem "Róża" .Mając cały czas w pamięci poprzednie filmy Smarzowskiego wiemy mniej więcej co nas czeka w jego najnowszym dziele.

Nie będzie na pewno śmiechu tylko ironia, i cała prawda o człowieku i jego postępowaniu. Reżyser poprzez wyraziste zestawienia ukazuję jak nikt inny w polskim kinie ludzkie słabości, ułomności i cechy charakteru.

Film rozpoczyna makabryczna scena gwałtu, która na długo wryje się w pamięć widza.Następnie egzekucja i już mamy dosyć oglądania tego obrazu. Coś jednak nie pozwala wyjść . Ciekawość co będzie dalej jest silniejsza niż odraza,żal i złość. Żaden film w polskiej kinematogafii w tak brutalny sposób nie pokazuje czasów po wojnie. Nie ma tu etosu bohaterów, nie ma heroicznych czynów.Jest za to były żołnierz Tadeusz( bodaj najlepsza rola Dorocińskiego), który w czasie wojny stracił dosłownie wszystko i Róża( genalna Agata Kulesza), wdowa po niemieckim żołnierzu. Oboje po traumie wojny. On pomaga jej w gopodarstwie,ona tę pomoc przyjmuje. Czy po koszmarze, jakim jest wojna, uczucie między dwojgiem ludzi jest w ogóle możliwe?.Smarzowski jest pierwszym, który zrobił to w tak bezkompromisowy i odważny sposób. Widz po wyjściu z kina jest przeżuty i wypluty. Jeszcze długo potem nie może zapomnieć o tym filmie.I oto właściwie powinno chodzić wszystkim twórcom .

W filmie występują: Marcin Dorociński,Agata Kulesza, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Jacek Braciak, Eryk Lubos, Szymon Bobrowski
scenariusz:Michał Szczerbic
reżyseria: Wojciech Smarzowski

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group