Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 526
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czy BBN pomoże uratować świdnicką Wojskową Komendę Uzupełnień?

Wiadomości: Świdnica/Warszawa
Sobota, 13 marca 2010, 17:26
Aktualizacja: 17:28
Autor: JoKa/MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Świdniccy samorządowcy, działacze i przedstawiciele związków kombatanckich nie poddają się w walce o utrzymanie w Świdnicy WKU. Na ich pisma, prośby, zaproszenia głusi pozostają Sztab Generalny Wojska Polskiego i Ministerstwo Obrony Narodowej, ale pomóc chce Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, w którym świdniczanie gościli pod koniec tygodnia.

Zaproszenie wystosował szef BBN Aleksander Szczygło, ale delegacja obrońców WKU została przyjęta przez Piotra Borowego -dyrektora Departamentu Systemu Obronnego, płk. Marak Paterka - doradcę dyr.Depart.Syst.Obronnego i Annę Długosz - pracownika BBN. Przez półtorej godziny świdniczanie przedstawiali argumenty za utrzymaniem Komendy, co spotkało się ze zrozumieniem i przychylnością. Czy jednak BBN będzie miał jakikolwiek wpływ na zmianę decyzji? I czy przypadkiem zainteresowanie nie wynika z czysto politycznych rozgrywek. Jak stwierdził jeden z uczestników spotkania, Tadeusz Grabowski, wszyscy mają nadzieję, że zaważa argumenty merytoryczne.

Świdniczanie próbowali także spotkać się z ministrem Klichem i szefem Sztabu Generalnego, ale nie zostali przyjęci. Zostawili jedynie komplet dokumentów i wciąż mają nadzieję na jakąkolwiek reakcję. Do Warszawy pojechali Tadeusz Grabowski - Przewodniczący "Stowarzyszenia Wspolnota
Samorządowa Ziemi Świdnickiej"-Świdnica, Ryszard Wawryniewicz-Wicestarosta Powiatu Świdnickiego, ppłk Kazimierz Siemieniecki-Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Świdnicy, ppłk Tadeusz Bortnik-Prezes Zarządu Koła Ziemi Świdnickiej Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy, kpt. Bogdan Zdrojewski-Prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Prezes Związku Inwalidów Wojennych w Świdnicy.

Ministerstwo Obrony Narodowej w lutym opublikowało projekt, według którego do likwidacji z dniem 31 grudnia 2010 przeznacza się 37 komend z obecnych stu dwudziestu trzech. To dopiero projekt rozporządzenia w sprawie wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień. I chociaż MON chce wprowadzić cięcia głównie w dużych miastach, gdzie do tej pory funkcjonowało po kilka komend, czyli w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, na liście znalazło się też wiele jednostek z byłych miast wojewódzkich – na Dolnym Śląsku z Jeleniej Góry i Legnicy – oraz innych miast, w tym Świdnicy.

Z dniem 1 stycznia 2010 według tego samego rozporządzenia ma zostać utworzona, zgodnie z zapowiedziami: „Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku, dla miast i gmin objętych zasięgiem działania powiatów: dzierżoniowskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego”.

Według „Gazety Wyborczej”, MON szuka w ten sposób oszczędności. „Koszt utrzymania jednej WKU to prawie 2,2 mln zł rocznie. Zlikwidowanie 37, czyli co trzeciej komendy, da oszczędności 82 mln zł. Ale nie od razu. W pierwszym roku resort obrony będzie musiał wydać dodatkowo nawet 35 mln zł. Głównie na odprawy dla pracowników WKU. Resort obrony szacuje, że w całym kraju zwolnionych zostanie ok. 660 cywilów z WKU. - To na razie projekt - zastrzega Janusz Sejmej, rzecznik MON.

Podobnie jak Świdnica, projektowi przeciwne są m.in. Wałbrzych, Bielawa i Dzierżoniów. Zdaniem obrońców, likwidacja WKU jest sprzeczna z interesami lokalnej społeczności, a także obronności kraju.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Gosciu 13-03-2010 19:17
kampania sie zaczyna hehe Nowy gwiazdor T.Grabowski chce wjechac po trupie WKU do Rady Miejskiej :D Facet na sklepik z kabelkami i drucikami i nagle poczul miete do diety :D A tak naprawde to po co to WKU w Swidnicy ? Po co wogole WKU skoro mamy juz ostatnie nabory do armii ? bez sensu. przeciez nasze podatki powinny isc na szpitale a nie na utrzymywanie emerytowanych zolnierzy ktorzy dorabiaja w WKU
~Jancio 18-03-2010 17:30
Chyba już czas rozwiać wszelkie watpliwości. WKU w Świdnicy do likwidacji Dziennik Ustaw nr 41, pozycja 242 (http://lex.pl/serwis/pdf/d10242.pdf)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group