Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1050
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Dwie drogi i chodnik

Sobota, 28 sierpnia 2010, 9:25
Aktualizacja: 9:27
Autor: KO
powiat świdnicki: Dwie drogi i chodnik
Strzelce.
Fot. SP w Świdnicy
Przyspieszają inwestycje drogowe w powiecie. Wczoraj odebrano dwie drogi powiatowe i jeden chodnik wybudowany w ciągu drogi powiatowej. Wszystko kosztowało budżet powiatu 745 810 zł.

W Gniewkowie w gminie Dobromierz oddano do użytku nową drogę powiatową 2795 D, która prowadzi do granicy powiatu, w kierunku na Bolkowice (powiat jaworski). Nowy odcinek ma długość 1,5 km, kosztował 366.227,26 zł.

- Zakres robót na tym odcinków obejmował wykonanie warstwy wyrównawczej całkiem nową metodą, testowaną na drogach w naszym powiecie po raz pierwszy – mówi Roman Etel z zarządu powiatu. - Nawierzchnię wykonano z mieszanki mineralno-emulsyjną układanej na zimno. Do tego typu prac wymagana jest odpowiednia temperatura powietrza. Nie może być bowiem zbyt chłodno na zewnątrz, dlatego najlepiej remonty tą metodą wykonywać latem.

Uszkodzoną podbudowę uzupełniono tłuczniem, przebudowano uszkodzony przepust pod drogą oraz ścięto pobocza z nadmiaru ziemi i wycięto krzaki z poboczy i rowów. - Remont drogi przebiegł sprawnie a ponieważ jest to stosunkowo niedroga forma naprawy nawierzchni, może być wykorzystywana także na innych tego typu drogach powiatowych – dodaje Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. Prace zaczęto 26 lipca i trwały one do 18 sierpnia. Wykonawcą robót była firma Bitunova Sp. z o.o.

Mieszkańcy miejscowości Jugowa w gminie Dobromierz mają nowy chodnik – wyremontowano go przy drodze powiatowej nr 2794D. Wartość zadania wyniosła 34.958,55 zł. Chodnik ma szerokość 2 m, wykonany jest z kostki betonowej na długości 91,5 m. - Dodatkowo w celu odwodnienia jezdni wybudowaliśmy trzy studzienki przy krawężniku. Zadanie wykonaliśmy całkowicie z własnych środków – mówi Marek Olesiński, dyrektor SDPŚ.

Natomiast w Strzelcach w gminie Marcinowice wyremontowano i odwodniono nawierzchnię na drodze powiatowej nr 2899D. - Była to kontynuacja robót w ramach zadania finansowanego z programu tak zwanych „schetynówek” - mówi Monika Żmijewska ze starostwa. Wcześniej zmodernizowano odcinek od końca Strzelc do Chwałkowa, a ponieważ udało się wygenerować oszczędności poprzetargowe, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyraziło zgodę na pociągnięcie remontu o kolejne 0,565 km. Dzięki temu cała trasa, także przez Strzelce, jest odnowiona i wzmocniona, a rowy odmulone.

- Zakres remontu drogi w Strzelcach obejmował frezowanie nawierzchni zwietrzałych warstw bitumicznych, wykonanie warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego, kompleksowy remont podbudowy ze wszystkimi warstwami i całkowite odwodnienie terenu poprzez ścinkę poboczy, odmulenie rowów przydrożnych, skarpowanie skarp i dna rowu, przebudowę studzienek i przepustów na zjazdach – opowiada Roman Etel. Na koniec wykonano roboty wykończeniowe: przełożono nawierzchnię z kostki betonowej z uzupełnieniem podsypki, wyregulowano krawężniki na ławie betonowej oraz częściowo wyremontowano nawierzchnię z kostki kamiennej brukowej na zjazdach. Generalny remont przeszedł także most nad potokiem Czarna Woda. Oczyszczono spoiny i wykonano spoinowanie konstrukcji kamiennej, wyremontowano opaski betonowe i je zaizolowano oraz pomalowano poręcze mostowe.

Remont drogi wykonany został przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Świdnicy, które wygrało przetarg na realizację tego zadania. Koszt robót na tym odcinku wyniósł 344.625,17 zł. Zadanie współfinansowane było przez MSWiA w wysokości 50% tj. 172.312,58 zł. Dołożyła się także gmina Marcinowice, która na całe zadanie, łącznie z wcześniej wykonanym odcinkiem Strzelce-Chwałków, przekazała 150 tys. zł dofinansowania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group