Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 605
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dzieła młodych twórców ze świdnickiej pracowni malarskiej w Wieży Ratuszowej

Sobota, 23 czerwca 2018, 17:58
Aktualizacja: Sobota, 30 czerwca 2018, 14:24
Autor: red
Świdnica: Dzieła młodych twórców ze świdnickiej pracowni malarskiej w Wieży Ratuszowej
Fot. Justyna Kluka
Wernisaż wystawy malarskiej podopiecznych artysty Jacka Sikory miał miejsce w środę, 20 czerwca, w holu Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Tam jeszcze przez miesiąc można podziwiać prace młodych plastyków, którzy tworzyli swoje dzieła w świdnickiej Muzazie – szkole kreatywnej edukacji muzycznej. Muzyka i plastyka, jak i inne dziedziny sztuki, przenikają się nieustannie.

- Zafascynowani pracownią malarską Arno Sterna, założyciela Malortu, postanowiliśmy stworzyć dla dzieci przestrzeń w Świdnicy, w której mogłyby bez oceniania i poprawiania wyrażać siebie poprzez sztukę, bez narzucania perspektywy dorosłych. Kiedy wybieraliśmy prace na wystawę i patrzyliśmy na prace obecne, a te malowane pół roku temu - rozwój dzieci był bardzo oczywisty i niezaprzeczalny. Możemy więc chyba stwierdzić, że udało nam się stworzyć taki mały Malort - pracownię malarską dla dzieci - mówi Katarzyna Szymko-Kawalec, założycielka Muzazy.

Arno Stern to uznany pedagog, badacz spontanicznej twórczości dzieci oraz zabawy, założyciel pracowni malarskiej Malort. To też ojciec André Sterna, muzyka, kompozytora, lutnika i pisarza, który nigdy nie chodził do szkoły! Arno Stern kilka lat II wojny światowej spędził wraz z rodzicami w obozach pracy dla uchodźców, gdzie odkrył i pokochał muzykę. Pracował też w domu dziecka dla sierot wojennych pod Paryżem i tam po wojnie zaadaptował pomieszczenie dawnej stajni na zajęcia z rysunku i malarstwa. Mając ponad dziewięćdziesiąt lat Arno Stern wciąż prowadzi swoją pracownię malarską, a także na całym świecie prowadzi warsztaty i szkolenia dotyczące zabawy malarskiej.

Zajęcia plastyczne w tym duchu w Świdnicy od jesieni 2017 r. prowadzi Jacek Sikora, związany ze Świdnicą artysta: aktor i malarz, a także mistrz... czekolady. Sikora ukończył paryską szkołę Etienne Decroux, studiował anatomię na Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz japońską kaligrafię i Sumie-e, malarstwo tuszem na papierze ryżowym. Prace malarskie Jacka Sikory znaleźć można w kolekcjach m.in. w USA, Rosji, Emiratach Arabskich i Japonii.

- Prowadzenie zajęć z młodymi adeptami sztuki w Muzazie było dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem - przyznaje Jacek Sikora. - Jeszcze nie dane mi było pracować z tak młodymi ludźmi, a okazało się, że każdego dnia zachwycali mnie oni sowim podejściem i niewyczerpaną kreatywnością.

Projekt „Od kropki do obrazu, czyli warsztaty malarskie” ma teraz wakacyjną przerwę, młodzi ludzie wrócą do farb i pędzli jesienią. To, co jest w tych warsztatach wyjątkowe, to fakt, że młodzi artyści mają możliwość swobodnej ekspresji, nie są ograniczani narzuconymi formatami czy technikami.

Niestety nie wszyscy uczestnicy projektu mogli wziąć udział w otwarciu wystawy, ale teraz przez kilka tygodni oni i ich bliscy, a także wszyscy zainteresowani, mają okazję podziwiać ich dzieła w holu Wieży Ratuszowej w Świdnicy.

Tekst: Muzaza

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group