Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 696
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Gmina Żarów w pierwszej dziesiątce w Rankingu Finansowym

Niedziela, 13 maja 2018, 7:00
Aktualizacja: 17:01
Autor: red
Eksperci z krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie opracowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego.

Ranking został opracowany w podziale na 5 kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie.

Na 616 gmin miejsko-wiejskich gmina Żarów znalazła się na wysokiej 9 pozycji. Dużo dalej od Żarowa na liście rankingowej znalazły się Kąty Wrocławskie, zajmując 41. pozycję, Strzegom - 43. pozycję i Jaworzyna Śląska, która uplasowała się dopiero na 396. pozycji. Przy ocenie finansów samorządów brano pod uwagę wskaźniki według danych na 2016 rok. Są to: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń, relacja zobowiązań do dochodów ogółem, udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. - Zawsze odpowiedzialnie podchodzimy do gospodarki finansowej gminy, staramy się realnie planować dochody i wydatki w gminnym budżecie. Dzięki utworzeniu Żarowskiej Podstrefy Ekonomicznej, prowadzonych w niej inwestycji, powstaniu nowych fabryk i rozbudowie istniejących zakładów możemy dziś osiągać większe wpływy nie tylko z podatku od nieruchomości, ale również z udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych, które obecnie wynoszą 37,98 %. Więcej zakładów pracy to także więcej miejsc pracy i niskie bezrobocie na terenie naszej gminy. Wpływy podatkowe, które zasilają budżet gminy pozwalają na dalszy rozwój lokalny, kolejne inwestycje oraz na realizację gminnych zadań, które ukierunkowane są przede wszystkim na zaspokajanie potrzeb naszych mieszkańców. Ważną kwestią, która ma wpływ na finanse gminy, to również umiejętne pozyskiwanie środków zewnętrznych, w szczególności unijnych, z których nasza gmina w pełni korzysta - mówi Renata Dawlewicz skarbnik gminy Żarów.

W rankingu gmin miejsko-wiejskich wyprzedziły nas: Dziwnów, Ożarów Mazowiecki, Myślenice, Różan, Międzyzdroje, Kleczew, Szczawnica i Zbąszynek. Z opracowaniem finansowym, który przygotowany został przez ekspertów na IV Europejski Kongres Samorządów można zapoznać się na stronie internetowej www.samorzad.pap.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group