Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 601
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat: Miasto i powiat przegrywają (na razie) walkę o pieniądze na drogi

Czwartek, 30 grudnia 2010, 8:30
Aktualizacja: 12:46
Autor: Karolina Osińska
Świdnica/powiat: Miasto i powiat przegrywają (na razie) walkę o pieniądze na drogi
Nasze dziurawe drogi... Szosy biegnące przez powiat świdnicki mają pecha: rząd ostatnio nie daje pieniędzy ani na drogi krajowe, ani na lokalne.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Nie tylko świdnickiej obwodnicy nie ma w planach rządowych. Nie ma też żadnych dróg powiatowych i gminnych z naszego powiatu w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych 2008–2011 na przyszły rok. Przebudowa drogi powiatowej Marcinowice–Śmiałowice i szosy w Śmiałowicach to zadanie, któremu do dofinansowania zabrakło jednego punku!

Najlepszy projekt powiatu jest na dwudziestym miejscu w liście rankingowej, tymczasem pieniądze przyznano dziewiętnastu. Projekt miejski – przebudowa ul. Śląskiej – jest na drugim miejscu na liście rezerwowej. Samorządy więc przegrywają bój o kasę o włos.

Powiat w ramach naboru do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 złożył dwa wnioski:
1) Przebudowa drogi powiatowej nr 2879D Marcinowice-Śmiałowice oraz drogi nr 2886D w Śmiałowicach.
2) Remont dróg powiatowych: nr 2922D od drogi krajowej do miejscowości Tomkowice, nr 2921D od miejscowości Tomkowice do miasta Strzegom i nr 2883D od miasta Strzegom do miasta Godzieszówek.

Po weryfikacji otrzymały one odpowiednio: zadanie nr 1 - 20 miejsce w rankingu i 89 pkt., zadanie nr 2 - 34 miejsce w rankingu i 84 pkt.

- Dofinansowanie otrzymało dziewiętnaście zadań – mówi Monika Żmijewska, rzecznik prasowy starostwa. - Zadanie dziewiętnaste miało dziewięćdziesiąt punktów, a więc tylko o jeden więcej niż nasze zadanie nr 1!

Część szos, które uzyskały dofinansowanie to drogi, które ucierpiały na skutek powodzi. One otrzymały za to dodatkowe punkty. Drogi w powiecie świdnickim, na które starostwo starało się o pieniądze, nie ucierpiały podczas ulew. Ale droga nr 1 znajdowała się w rejonie objętym powodzią.

- Warto dodać, że staraliśmy się także o dofinansowanie ze środków MSWiA innych odcinków dróg powiatowych biegnących na terenie gminy Marcinowice i zostały one zakwalifikowane do dofinansowania w ramach usuwania skutków powodzi – mówi Monika Żmijewska. - Mamy nadzieję, że wzorem lat ubiegłych powstaną oszczędności poprzetargowe przy realizacji wytypowanych do dofinansowania 19 zadań w ramach NPPDL.

Na to samo liczy miasto Świdnica, które stara się o dofinansowanie inwestycji dotyczącej „Przebudowy ul. Śląskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pionierów do mostu na potoku Witoszówka, wraz z przebudową mostu w ciągu ul. Śląskiej w Świdnicy”.

- To ważne zadanie, które rozpoczęliśmy jeszcze w tym roku – mówi Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - Przyspieszenie prac możliwe będzie dzięki dofinansowaniu. Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że znaleźliśmy się na II miejscu listy rezerwowej, co oznacza, że nasz wniosek spełnił wymagania formalne, ale przekroczona została kwota blisko 33 mln zł, którą przewidziano w ramach dotacji na Dolnym Śląsku. Jeśli w ramach programu zostaną zaoszczędzone pieniądze w wyniku rozstrzygnięć przetargowych to jest szansa na środki dla Świdnicy.

Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego Marek Olesiński mówi, że koszt realizacji zadań realizowanych w ramach NPPDL w latach poprzednich był niższy od wartości kosztorysowych i po rozstrzygnięciu przetargów powstawały oszczędności. Zaoszczędzone pieniądze były przekazywane na realizację zadań, które nie otrzymały dofinansowania.

- Czy powiat otrzyma środki na zadanie nr 1 lub 2 będzie wiadomo w drugim kwartale 2011, po rozstrzygnięciu przetargów na wspomniane 19 zadań – dodaje Monika Żmijewska. Według dyrektora Olesińskiego jest na to 95% szansy w odniesieniu do zadania nr 1.

Miasto też nie odpuszcza. - Na początku listopada zwróciliśmy się do wojewody z prośbą o informację o szczegółowej punktacji naszego wniosku oraz o wiadomość w jakim terminie można spodziewać się ewentualnego rozdysponowania zaoszczędzonych środków – mówi Maciej Gleba. - Odpowiedź nie nadeszła, dlatego będziemy monitować w tej sprawie. Przebudowa ul. Śląskiej to ważna inwestycja, która ma spowodować zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej, by część tranzytu omijała centrum miasta. Zadanie będzie kosztować, prawie 6,2 mln zł, z czego 3 mln zł chcemy pozyskać ze środków zewnętrznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakwalifikowało do dofinansowania m.in. dwie szosy w powiecie jeleniogórskim (w Siedlęcinie – 2,3 mln zł na 3,7 km i drogę Karpacz-Jelenia Góra – 1,2 mln zł na 2,3 km), jedną drogę w powiecie dzierżoniowskim (szosa biegnąca przez Pieszyce – 3 mln zł na 1,2 km drogi z odwodnieniem). Na liście dróg gminnych dofinansowanie przypadło m.in. Bielawie (1,2 mln zł na 260 m), Wałbrzychowi (3 mln zł na 1 km) i Dzierżoniowowi (2,7 mln zł na 963 m) oraz gminie wiejskiej Dzierżoniów (506 tys. zł na 1 km).

W całym kraju szef MSWiA Jerzy Miller zatwierdził dotacje na drogi lokalne dla samorządów na łączną kwotę około 1 mld zł. Dofinansowanie z budżetu państwa pozwoli zmodernizować lub wybudować w 2011 roku blisko 2,1 tys. km dróg gminnych i powiatowych. Na stronie ministerstwa widnieje pozytywna dla nas informacja: „Można się spodziewać, że liczba inwestycji będzie wyższa dzięki oszczędnościom poprzetargowym”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group