Wtorek, 23 czerwca

Odsłonięcie płyty

Audio

Czytaj na głos

Autor: red 2 min czytania

W Wielki Piątek, tj. 7 kwietnia odbyła się uroczystość odsłonięcia płyty upamiętniającej ofiary katastrofy budowlanej przy ul. Krasickiego 28. Tragiczne wydarzenie miało miejsce 6 lat temu w dniu 8 kwietnia 2017 r.

W katastrofie budowlanej zginęli: Św. P.
Marcin Darłak
Tomasz Darłak
Mirosław Kłosowski
Mirosław Ożga
Marysia Palmowska
Anna Wiśniewskarn Inicjatorem umieszczenia płyty w miejscu katastrofy budowlanej jest Jan Klepiec Radny Rady Miejskiej, którego pomysł w pełni poparł Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga.

W uroczystości odsłonięcia płyty uczestniczyli: Burmistrz Miasta Paweł Ozga, Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Sekretarz Miasta Sabina Cebula, Dziekan Dekanatu Świebodzickiego Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja Józef Siemasz, Proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła Tadeusz Chlipała, Radny Miejskiej Jan Klepiec - inicjator ustawienia płyty, Radni: Zbigniew Opaliński oraz Zdzisław Pantal, rodziny ofiar katastrofy budowlanej oraz mieszkańcy tej kamienicy oraz okolicznych bloków, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Sysa wraz z pracownikami socjalnymi, Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Aleksander Jermakow, Prezes ZGK Świebodzice Spółka z o.o. Sławomir Sprawka. Burmistrz Miasta w swym wystąpieniu serdecznie powitał wszystkich, a szczególnie rodziny ofiar oraz mieszkańców kamienicy przybyłych na uroczystość, przywołał w pamięci tamten tragiczny czas, w wyniku, którego życie straciło 6 osób, w tym dwoje dzieci, kilka rodzin zostało rannych i poszkodowanych. Ból, cierpienie, płacz, emocje, które towarzyszyły tamtym strasznym chwilom, a jednocześnie empatia służb, samorządu, instytucji pomocowych, które za wszelką cenę chciały ocalić życie ludzkie. Jak podkreślił Burmistrz dzisiaj nadszedł moment upamiętnienia osób, które straciły życie w tej katastrofie. Ta tablica to tylko symbol, który ma na stałe przypominać o tym wydarzeniu i pielęgnować pamięć o osobach, których życie zostało przerwane w jednej chwili. Burmistrz odczytał umieszczony na płycie cytat Wisławy Szymborskiej:
„Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma” i jak podkreślił Burmistrz, te osoby na zawsze pozostaną w naszych sercach.

Głos zabrał także Jan Klepiec Radny Rady Miejskiej, który podkreślił jak ważne było dla Niego ustawienie płyty, podziękował także mieszkańcom za wspólne rozmowy mające ścisły związek z tym wydarzeniem. Słowa podziękowania do Jana Klepca wyraził Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Aleksander Jermakow.

Następnie uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali razem: Burmistrz Miasta Paweł Ozga. Dziekan Dekanatu Świebodzickiego Ksiądz Proboszcz Józef Siemasz, przedstawicielka jednej z rodzin oraz Radny Jan Klepiec. Zaraz po tym Proboszcz poświęcił płytę i przekazał Boże Błogosławieństwo. Na zakończenie Burmistrz Miasta Paweł Ozga serdecznie podziękował wszystkim za przybycie oraz przekazał życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

TikTokowa Jelonka