Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 891
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ogromne zainteresowanie dofinansowaniem na remonty zabytkowych obiektów w Świdnicy

Sobota, 7 kwietnia 2018, 9:37
Aktualizacja: 9:38
Autor: red
Świdnica: Ogromne zainteresowanie dofinansowaniem na remonty zabytkowych obiektów w Świdnicy
Fot. UM Świdnica
1,5 miliona złotych zarezerwowano w tegorocznym budżecie miasta Świdnicy na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.

W wyznaczonym terminie naboru wpłynęły aż 84 wnioski - 24 na zadania przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków i 60 na zadania przy zabytkach znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.

- Wśród wnioskodawców, będących właścicielami zabytków są osoby fizyczne, parafie, spółki prawa handlowego i wspólnoty mieszkaniowe. A planowane przez nie zadania to głównie remonty dachów i elewacji – mówi Barbara Sawicka, Pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony i Konserwacji Zabytków.

Dotacje na prace przy zabytkach udzielane są z budżetu miasta Świdnicy corocznie, od 1993 roku. Dotychczas nie było tak dużej liczby wniosków. Zwiększenie ich ilości spowodowane zostało zmianą przepisów ustawy z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Do czasu tej zmiany dotować można było z budżetów samorządów terytorialnych wyłącznie prace lub roboty przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Nowela przepisów z września 2017 roku dopuściła udzielanie dotacji również na prace lub roboty przy zabytkach znajdujących się w gminnej ewidencji.

Przypomnijmy, że od 2015 roku prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska przyjęła zasadę udzielania dotacji w wysokości około 50% wartości zadania wszystkim właścicielom zabytków, którzy złożyli wnioski.

- Niestety w tym roku nie uda się wspomóc dotacją z miasta wszystkich, którzy złożyli wnioski. Przy ich wyborze będziemy brać pod uwagę te elementy, które ratują zabytkową substancję miasta, czyli dachy i elewacje. Przy układaniu kolejności przyznania środków ważny będzie także wiek obiektu oraz wysokość nakładów poniesionych przez właściciela w latach poprzednich, ale przede wszystkim stan obiektu – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W 2015 roku udzielono dotacji 23 podmiotom na kwotę 1 838 032 zł. W 2016 roku dla 35 wnioskodawców wydatkowano z budżetu miasta 1 405 850 zł. W ubiegłym roku 1 426 885 zł przeznaczono na wsparcie prac remontowych dla 19 obiektów.

Projekt uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie udzielenia przedmiotowych dotacji przedstawiony zostanie na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group