Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 932
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ostatnia szansa na podziwianie obrazu namalowanego przez świętego

Sobota, 12 marca 2011, 7:42
Aktualizacja: 11:10
Autor: GrA
Świdnica: Ostatnia szansa na podziwianie obrazu namalowanego przez świętego
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Powstawał przez większość jego życia. W ostateczności nie został w pełni ukończony, ale dla wielu jest dziś symbolem filozofii życia świętego brata Alberta. Do Świdnicy trafiła kopia obrazu „Ecce homo” oraz relikwie Adama Chmielowskiego, zwanego bratem Albertem.

Obraz i relikwie goszczą u nas już tydzień. Dziś o godzinie 11.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Zarzecze odbędzie się uroczysta msza święta na zakończenie peregrynacji obrazu w Świdnicy. To ostatnia okazja zobaczenia dzieła brata Alberta. Kopia „Ecce homo” wraz z relikwiami świętego brata Alberta powędruje teraz do Jeleniej Góry.

Kopia słynnego obrazu do Świdnicy trafiła w ramach obchodów trzydziestolecia Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Peregrynacja obrazu rozpoczęła się 19 lutego we wrocławskiej katedrze. W sobotę 5 marca obraz trafił do Świdnicy. Do czerwca przyszłego roku gościł będzie w 62 miastach całej Polski.

- Brat Albert malował ten obraz niemalże całe swoje życie. Jak sam mówił, gdyby nie to, że miał go podarować metropolicie Andrzejowi Szeptyckiemu, to nigdy by go nie ukończył - wyjaśnia proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy i jednocześnie kapelan świdnickiego Koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, ksiądz Tomasz Zając. - Warto zwrócić uwagę na to, że święty Albert zniekształcił jedno ramię Chrystusa, tak, żeby tworzyło duże, jasne serce. Można to zaobserwować przyglądając się obrazowi.

Przez cały tydzień w świdnickim kościele modlili się podopieczni świdnickiego towarzystwa oraz wierni z całej diecezji świdnickiej. Codziennie też odczytywany był życiorys świętego brata Alberta.

– Ten obraz jest najważniejszym obrazem jego życia. On w bezdomnym widział Chrystusa. To cała filozofia jego życia. Dlatego też ten obraz jest niezwykle ważny dla naszego towarzystwa – mówi Gabriela Kowalczyk, prezes świdnickiego koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

Oryginał obrazu „Ecce Homo” pędzla świętego brata Alberta znajduje się w ołtarzu głównym w Sanktuarium Ecce Homo świętego Brata Alberta w Krakowie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group