• Czwartek, 23 stycznia 2020
  • Godz. 5:33
  • Imieniny: Ildefonsa, Marii, Rajmunda
  • Czytających: 524
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Pl. św. Małgorzaty – to nie przestój, to taki plan

Wiadomości: Świdnica
Środa, 15 grudnia 2010, 14:05
Aktualizacja: 17:11
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Mieszkańcy centrum Świdnicy i inni, szczególnie kierowcy, zasypują nas pytaniami o remont pl. św. Małgorzaty. – Dlaczego inwestycja w samym środku sporego miasta ślimaczy się tyle czasu? – pyta Kazimierz. – Robotników tu już nie widziałam długo, miasto będzie płacić za przestoje? – dopytuje Teresa. – Kiedy to się skończy? – pyta wprost Michał.

Naszych Czytelników remont wyraźnie już męczy. Przebudowa placu ruszyła w połowie września 2009 r. - Kto to widział, tyle w obecnych czasach remontować, 2009 rok, 2010 rok i dalej końca nie widać, skończą chociaż w 2011 roku? - napisał do nas Krzysztof, mieszkaniec centrum miasta i wcale nie kierowca, tylko zniecierpliwiony przebudową pieszy, jak zaznacza w e-mailu.

Jak to jest z tym remontem? Czy miasto będzie musiało płacić więcej? I kiedy prace się zakończą?

- Nie ma mowy o żadnych przestojach, czy też dodatkowych płatnościach - zapewnia Stefan Augustyn, rzecznik prasowy świdnickiego urzędu miejskiego. - Zakończenie prac przy przebudowie placu św. Małgorzaty zaplanowano na czerwiec 2011 r. Termin ten nie jest zagrożony.

Rzeczywiście, już we wrześniu 2009 r. informowano, że przebudowa ma się zakończyć w połowie 2011 r.

- Harmonogram prac uwzględniał dwa sezony zimowe - tłumaczy dalej Augustyn. - Naturalne jest, że przy dużych przymrozkach i opadach śniegu asfaltu się nie układa, ponieważ cierpi na tym jakość i prace trzeba powtarzać, bo droga ulega szybkiemu zniszczeniu. Podbudowa jezdni na pl. św. Małgorzaty jest już gotowa, podobnie dolne warstwy asfaltu. By ruch mógł wrócić wymagane jest ułożenie finalnej nawierzchni.

Tymczasem zima nie przeszkodziła drogowcom na ul. Śląskiej realizować swoich prac (piszemy o tym: tutaj), na co zwracają uwagę nasi Internauci.

- Zima pozwala na prowadzenie części prac, co widać chociażby przy odbudowie wieży ratuszowej - dodaje rzecznik magistratu. - Ekipa budowlańców nie przerwała prac i zajmuje się głównie zbrojeniem i przygotowaniem do prac betoniarskich. Współczesna technologia pozwala na wykonywanie robót podczas zimy, problemem jest natomiast zalegający śnieg.

Całkowity koszt przebudowy pl. św. Małgorzaty to 9,5 mln zł (4,1 mln zł wyłożą władze województwa dolnośląskiego w ramach unijnego wsparcia, pozostałą kwotę – ponad 5,4 mln zł – władze Świdnicy z budżetu miasta). Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu nr 3 – Rozwój infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku (Transport). Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Po przebudowie na placu ma się pojawić dużo zieleni, plac zabaw, fontanny i stoliki szachowe, a ruch samochodowy ma być płynniejszy. Remont realizuje konsorcjum firm, któremu przewodniczy Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Prace w ramach inwestycji przewidują przebudowę układu drogowego w obrębie pl. św. Małgorzaty, odcinka ul. M. Konopnickiej oraz skrzyżowań z ulicami: W. Łukasińskiego, 1 Maja, Bolesława Chrobrego, Jagiellońską, Franciszkańską, Ks. Agnieszki; budowę sygnalizacji świetlnej; przebudowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego; małą architekturę: dwie fontanny, plac zabaw, ławki, stoliki szachowe, kosze na śmieci, chodniki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 15-12-2010 14:43
Jak można prowadzić remont kiedy wszystko jest zasypane śniegiem?
~marek 15-12-2010 14:44
.........stadiony na EURO jakoś można
~Vendetta 15-12-2010 14:47
Chwilunia, to po cholerę tak to planowali? Nie lepiej było ruszyć wiosną, tak, żeby tylko raz ich zima zastała? To wszystko jakieś takie popieprzone. Ruszają z remontem w połowie września, pamiętam że już pierwszy etap - najdłuższy czy najpowiażniejszy, nie pamiętam - trwał za długo w stosunku do tego co zakłądali. I teraz ostatni etap - znów jakiś największy czy najtrudniejszy, zaczęli jesienią. Druga zimę wszystko stoi. Gdyby ktoś to zaplanował z głową, to wyglądałoby to dużo lepiej.
~Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę 15-12-2010 14:57
widać, że twój nick o czymś świadczy, ruszyli wtedy bo włąsnie wtedy dostali pieniądze na te inwestycje. Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę
~ 15-12-2010 16:10
Ej ty od holoty! Każdy kto wypowiada sie krytycznie o tym co robi UM to komuch??? Pięknie kwitną podziały w tym powiatowym miasteczku. A z remontem można było nawet zaczekać, gdyby kalendarz był lepiej rozpisany to pewnie wykonawca mniej by zawołał. No ale to kasa z Unii, kto by oszczędzał? Pewnie tylko komuniści
~ 15-12-2010 16:25
to prawda ja ani UM ani SLD, ale co nie moge sobie ponarzekac troche ? jesli nie tu to gdzie ? na stronie konkurencyjnej komentarze są kasowane jesli w negatywnym swietle pokazuja UM swidnica. SLD cos pokreci to ich bede jechal z gory na dol, 50-50
~ 15-12-2010 22:11
czy ktos w ogole pamieta jeszcze palc malgorzaty? kierowcy juz dawno wymazali go z mapy miasta, wiec jak zostanie otwarty wprowadzi zapewne potezne zamieszanie komunikacyjne
~dsw 16-12-2010 7:38
czemu tam nie będzie ronda?! Te światła nic nie dadzą..................
~Rondo? 16-12-2010 12:24
Obecny ruch zastępczy to jakby rondo i kilku taksówkarzy, z którymi jechałem chwalili takie rozwiązanie. Zadawali przy tym pytanie: dlaczego nie zaprojektowano ronda? Kiedyś prezydent ten pomysł odrzucił mówiąc, że kolidowałby z zabytkową latarnią. Ronda nie ma , a latarnie i tak przenieśli!!! Rondo nie było dobre dla zastępcy Murdzka - I. Pałaca, bo miałby bezpośrednio ruch samochodowy obok kamienicy, w której mieszka przy placu Św. Małgorzaty!
~ 16-12-2010 14:48
ktoś z was wie, kto jest inwestorem? Z tego, co ja wiem, Pałac(z-ca prezydenta) ma firmę budowlaną, która wykonuje miejskie granitowe cuda. W tym wypadku rozpoczęcie prac jesienią i większe pieniądze dla inwestora są jak najbardziej logiczne.
~ 16-12-2010 14:57
...no właśnie, gdzie podziała się latarnia? Drzew też trochę chyba wycięli? Będziemy mieć kolejny betonowo/granitowy plac... nagrobek?
~ 16-12-2010 17:59
kto wogole wyrazil zgode na sygnalizacje swietlna w tym miejscu oczywiste jest to ze rondo bylo by duzolepszym rozwiazaniem ;/
~mieszkaniec centrum 16-12-2010 22:19
... to, że już przysypało śniegiem to wielka ulga dla tych co remontują ten plac, oni już nie mogli się doczekać tego mrozu i śniegu , prace szły w ślimaczym tempie już od dawna ,zawsze co przechodziłem to widziałem jak oni się tam wszyscy męczą tą robotą a ten śnieg i ten mróz to dla nich zbawienie - nic nie muszą robić aż do wiosny.
~as 17-12-2010 1:09
Wrzesień 2009 - Czerwiec 2011 = 20 miesięcy! Na przebudowę jednego placu!!! To są jakieś jaja, w tym czasie można wyremontować kikadziesiąt kilometrów drogi, a ile jest łącznie na pl. Lenina? 2 kilometry?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group