Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 559
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pl. św. Małgorzaty – to nie przestój, to taki plan

Środa, 15 grudnia 2010, 14:05
Aktualizacja: 17:11
Autor: KO
Świdnica: Pl. św. Małgorzaty – to nie przestój, to taki plan
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Mieszkańcy centrum Świdnicy i inni, szczególnie kierowcy, zasypują nas pytaniami o remont pl. św. Małgorzaty. – Dlaczego inwestycja w samym środku sporego miasta ślimaczy się tyle czasu? – pyta Kazimierz. – Robotników tu już nie widziałam długo, miasto będzie płacić za przestoje? – dopytuje Teresa. – Kiedy to się skończy? – pyta wprost Michał.

Naszych Czytelników remont wyraźnie już męczy. Przebudowa placu ruszyła w połowie września 2009 r. - Kto to widział, tyle w obecnych czasach remontować, 2009 rok, 2010 rok i dalej końca nie widać, skończą chociaż w 2011 roku? - napisał do nas Krzysztof, mieszkaniec centrum miasta i wcale nie kierowca, tylko zniecierpliwiony przebudową pieszy, jak zaznacza w e-mailu.

Jak to jest z tym remontem? Czy miasto będzie musiało płacić więcej? I kiedy prace się zakończą?

- Nie ma mowy o żadnych przestojach, czy też dodatkowych płatnościach - zapewnia Stefan Augustyn, rzecznik prasowy świdnickiego urzędu miejskiego. - Zakończenie prac przy przebudowie placu św. Małgorzaty zaplanowano na czerwiec 2011 r. Termin ten nie jest zagrożony.

Rzeczywiście, już we wrześniu 2009 r. informowano, że przebudowa ma się zakończyć w połowie 2011 r.

- Harmonogram prac uwzględniał dwa sezony zimowe - tłumaczy dalej Augustyn. - Naturalne jest, że przy dużych przymrozkach i opadach śniegu asfaltu się nie układa, ponieważ cierpi na tym jakość i prace trzeba powtarzać, bo droga ulega szybkiemu zniszczeniu. Podbudowa jezdni na pl. św. Małgorzaty jest już gotowa, podobnie dolne warstwy asfaltu. By ruch mógł wrócić wymagane jest ułożenie finalnej nawierzchni.

Tymczasem zima nie przeszkodziła drogowcom na ul. Śląskiej realizować swoich prac (piszemy o tym: tutaj), na co zwracają uwagę nasi Internauci.

- Zima pozwala na prowadzenie części prac, co widać chociażby przy odbudowie wieży ratuszowej - dodaje rzecznik magistratu. - Ekipa budowlańców nie przerwała prac i zajmuje się głównie zbrojeniem i przygotowaniem do prac betoniarskich. Współczesna technologia pozwala na wykonywanie robót podczas zimy, problemem jest natomiast zalegający śnieg.

Całkowity koszt przebudowy pl. św. Małgorzaty to 9,5 mln zł (4,1 mln zł wyłożą władze województwa dolnośląskiego w ramach unijnego wsparcia, pozostałą kwotę – ponad 5,4 mln zł – władze Świdnicy z budżetu miasta). Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu nr 3 – Rozwój infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku (Transport). Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Po przebudowie na placu ma się pojawić dużo zieleni, plac zabaw, fontanny i stoliki szachowe, a ruch samochodowy ma być płynniejszy. Remont realizuje konsorcjum firm, któremu przewodniczy Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Prace w ramach inwestycji przewidują przebudowę układu drogowego w obrębie pl. św. Małgorzaty, odcinka ul. M. Konopnickiej oraz skrzyżowań z ulicami: W. Łukasińskiego, 1 Maja, Bolesława Chrobrego, Jagiellońską, Franciszkańską, Ks. Agnieszki; budowę sygnalizacji świetlnej; przebudowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego; małą architekturę: dwie fontanny, plac zabaw, ławki, stoliki szachowe, kosze na śmieci, chodniki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group