Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 995
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Radny: jezdnia zniknęła, starosta: radny kłamie

Piątek, 8 października 2010, 7:59
Aktualizacja: 8:01
Autor: KO
Świdnica: Radny: jezdnia zniknęła, starosta: radny kłamie
Fot. Wiktor Bąkiewicz
„Droga powiatowa do autostrady A4 – plany a realizacja” – tak nazywał się ostatni punkt ze środowej konferencji Platformy Obywatelskiej. W czym się plany rozminęły z realizacją według radnego powiatowego Tomasza Kurzawy? W tym, że zamiast dwóch nitek drogi, będziemy mieli jedną. „Radny Tomasz Kurzawa kłamie!” – oświadczenie o takim tytule przysłał nam wczoraj starosta Zbigniew Worsa.

Platforma przedstawiła plany powstania łącznika do A4 od 2002 r., kiedy to w koncepcji był zapis o dwóch jezdniach o szerokości 7 metrów, co dałoby cztery pasy ruchu. W notatce służbowej z 30 kwietnia 2007 r., którą Tomasz Kurzawa przedstawił dziennikarzom, znów mowa jest o dwóch jezdniach. – Ale już w projekcie budowlanym z października 2009 roku szerokość pasów ruchu to dwa razy po trzy i pół metra, czyli już drugiej jezdni nie ma – tłumaczył na konferencji. – Droga ma dwie jezdnie tylko przy obiektach inżynieryjnych, a to oznacza, że jak już wyjedziemy z miasta, kiedy będziemy chcieli spokojnie jechać, to wjedziemy w drogę zwężoną.

Na wielu, wielu slajdach radny Tomasz Kur4zawa pokazał dziennikarzom, jak będzie biegła droga. Kiedy będzie dwujezdniowa (przy skrzyżowaniach), a kiedy jednojezdniowa. I że na mostach i wiaduktach będzie miejsce na tą drugą jezdnię, która na razie nie zostanie zbudowana. – Dlaczego? - pytał radny dziennikarzy. – Jak dziś zbudujemy coś takiego, to kiedy tę drugą jezdnię wybudujemy? Może nigdy?

Według radnego Kurzawy pieniądze na dwie nitki były. Na dowód porównał liczby. Kwota zabezpieczona na zamówienie to 130 mln zł. A wartość poprzetargowej umowy zawartej z konsorcjum Heilit+Woerner i Strabag to 87.297.769 zł.

- I potem się powiat cieszy, że zaoszczędził, ale jakbyśmy nie wybudowali żadnej drogi, to byśmy zaoszczędzili jeszcze więcej – mówi Tomasz Kurzawa. I kwituje całą sprawę obrazowo: - Mieliśmy zbudować basen, a zbudowaliśmy kałużę.

Tymczasem władze powiatu nie ukrywały, że budują jedną jezdnię. A dziennikarze o tym pisali otwarcie. W artykule z 20 lipca Budują trzy wiadukty, most i estakadę na Świdniczce napisaliśmy: Projekt budowlany obejmuje budowę szosy o jednej jezdni, ale niektóre elementy i parametry techniczne zostały przyjęte jak dla układu dwóch jezdni, co oznacza, że możliwa będzie dobudowa drugiej nitki.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie władze powiatu i otrzymaliśmy takie oto oświadczenie:

Radny Tomasz Kurzawa kłamie!
Nigdy nie było mowy o tym, że budowana obecnie droga – łącznik do autostrady A4 – będzie posiadała na tym etapie realizacji inwestycji cztery pasy. Wprawdzie wykupy gruntów i budowa obiektów inżynieryjnych odbywa się z założeniem, że w przyszłości drogę będzie można rozbudować do dwóch jezdni w jednym kierunku, ale na tym etapie przebieg drogi jest dwupasmowy. Są natomiast miejsca, ale tylko przy obiektach inżynieryjnych, gdzie w przebiegu drogi faktycznie będą wybudowane cztery pasy. Wszystkie te informacje są od dawna dostępne na stronie internetowej powiatu świdnickiego a cała inwestycja była wielokrotnie omawiana także przy okazji sesji Rady Powiatu poświęconej sprawom drogowym. Być może pan Radny Kurzawa nie słuchał prezentowanych wtedy danych z należytą uwagą. Pozostaje jeszcze jedno wytłumaczenie takiego zachowania. Tymi kłamstwami pan Kurzawa chce przykryć nieudolność Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który przez 4 lata nie potrafił wybudować 3,94 km odcinka zachodniej obwodnicy Świdnicy ani nawet go zaprojektować.
Starosta Świdnicki
Zygmunt Worsa

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group