Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 928
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świętują wyznawcy wszystkich wyznań

Niedziela, 24 kwietnia 2011, 12:07
Aktualizacja: 20:01
Autor: GrA
Świdnica: Świętują wyznawcy wszystkich wyznań
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Taka sytuacja zdarza się rzadko. Bo choć święta wielkanocne obchodzą zarówno katolicy, jak i prawosławni i luteranie, to zazwyczaj wypadają one w innym terminie. W tym roku świętujemy wszyscy razem.

Święta wielkanocne to święta ruchome. W przypadku każdego z wyznań wypadają w innym terminie, co wynika z różnego sposobu wyliczanie tych świąt. W tym roku podobnie, jak w 2007 i 2004 roku katolicy, prawosławni i luteranie święta wielkanocne obchodzą w tym samym terminie.

Nad ranem w świdnickiej cerkwi prawosławni wyznawcy zakończyli modlitwy podczas trwających kilka godzin jutrzni. I podobnie, jak katolicy zasiedli do wielkanocnego śniadania, na którym również króluje jajko. Zwyczaj dzielenia się jajkiem jest bowiem także obecny wśród wyznawców prawosławnych.

Luteranie święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodzą w niedzielę i poniedziałek. W niedzielę odprawia się najpierw nabożeństwo rezurekcyjne, później nabożeństwo główne. Luteranie w przeciwieństwie do katolików nie kultywują tradycji święcenia palm, budowanie bożego grobu czy święcenia pokarmów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group