Czwartek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 180
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzech Króli wolne od pracy – dziś księża czytają z tej okazji list Episkopatu Polski

Wiadomości: diecezja świdnicka
Niedziela, 2 stycznia 2011, 14:09
Aktualizacja: 14:11
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Cytat z Ewangelii św. Mateusza: „Przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2) jest tytułem dziś czytanego w kościołach listu pasterskiego Episkopatu Polski w związku z przywróceniem dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego.

- Umiłowani w Chrystusie Panu, Bracia i Siostry! - piszą Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce zgromadzeni na 353. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. - Liturgia Kościoła wprowadza nas w Nowy Rok w atmosferze świątecznej radości i wdzięczności. Dziękujemy Bogu Ojcu za Słowo, które stało się ciałem i zamieszkało między nami. Za to, że oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy (J 1,14). Zbawiciel dał się poznać prostym betlejemskim pasterzom i uczonym Mędrcom ze Wschodu - ludziom, których serca były wrażliwe i otwarte na przyjęcie tajemnicy Boga-Człowieka.

Kapłani przypominają dziś Ewangelię według św. Mateusza, w której czytamy, że Mędrcy weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon (Mt 2,11). - Na pamiątkę tego wydarzenia już od IV wieku po Chrystusie obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną także świętem Trzech Króli. Jest to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół – piszą członkowie Episkopatu Polski. - W tradycji wschodniej uroczystość ta nazywana jest Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie Chrystusie. Obok Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego jest to najstarsze i najbardziej uroczyste święto obchodzone w Kościele powszechnym. Uroczystość Objawienia Pańskiego niesie głębokie w treści przesłanie. Jest nim prawda o objawieniu człowiekowi tajemnicy zbawienia w Jezusie Chrystusie.

- Radość z przeżywania tajemnicy Objawienia Pańskiego posiada w tym roku dodatkowy motyw – piszą dalej biskupi. - Święto Trzech Króli będzie w naszej Ojczyźnie znowu dniem wolnym od pracy. Tak jest od wieków w wielu krajach Europy, np. w Austrii, w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii i w Szwecji. Podobnie było również w naszej Ojczyźnie przez stulecia, aż do 1960 roku, kiedy to władze komunistyczne odebrały wiernym dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli. Z satysfakcją przyjmujemy decyzję polskiego Parlamentu, który przywrócił status dnia wolnego uroczystości Objawienia Pańskiego. Decyzja ta była poprzedzona w minionych latach wieloma inicjatywami obywatelskimi. Składamy serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy swoją modlitwą, zatroskaniem o tradycję Kościoła oraz konkretnymi działaniami z determinacją wspierali zamysł przywrócenia uroczystości Objawienia Pańskiego należnego jej miejsca w życiu społecznym i religijnym Polaków.

Biskupi wzywają do udziału w czwartek, 6 stycznia, we mszy świętej. - Pragniemy przypomnieć, że uroczystość Objawienia Pańskiego należy do ustanowionych przez Kościół dni świętych, w które każdy katolik jest zobowiązany do uczestniczenia w Eucharystii - podkreślają. - Niech nasz udział w liturgii Kościoła będzie wyrazem wdzięczności Bogu, który objawił się światu w Jezusie Chrystusie i przez Niego wezwał do siebie ludzi wszystkich narodów, ras i języków. W Nim wybrał także nas - jak nam przypomniał św. Paweł w drugim czytaniu - abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym (Ef 1,4-6).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

KOMENTATOR 2-01-2011 14:14
AHHH ILE KOMENTOWANIA PRZEDE MNĄ - kościół staje się reliktem religii, wspomnicie moja słowa za lat 15 . To będą puste świątynie lub pozamykane obiekty.
~ 2-01-2011 17:29
no coment
~WOKULSKI 2-01-2011 20:54
TAK W TRZECH KRÓLI BĘDĄ 3 ZMIANY W GALESIE:):)
~ 2-01-2011 21:18
a co do tej pory pewnie były 4 :) a teraz Edward zlituje sie i zrobi 3 he he he
~ 2-01-2011 21:44
Nie narzekaj bo Edward jest jaki jest, ale o pracowników dba.
C.H.R.A.P.O.L 2-01-2011 23:10
Dorośli moją wolne od pracy a dzieciaki wolne od szkoły. Nie nachodzą się za długo do szkoły a nauczyciele ciągle narzekają, że nic im się nie podoba :/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group