Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 911
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Trzech nowych kapłanów

Niedziela, 23 maja 2010, 9:52
Aktualizacja: Czwartek, 27 maja 2010, 21:13
Autor: KO
Świdnica: Trzech nowych kapłanów
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Diakoni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej – Marcin Januszkiewicz, Michał Jelonek i Roman Lubański – zostali wczoraj wyświęceni. Złożyli oni przysięgę o posłuszeństwie względem biskupa i wyznali swoją wiarę. Po litanii wszyscy obecni w katedrze księża nałożyli na kandydatów ręce.

Ceremoniał święceń prezbiteratu jest uroczysty. Najpierw kandydaci do święceń są przedstawieni biskupowi. Po homilii obrzędowej przyszli kapłani składają przysięgę o posłuszeństwie względem biskupa, wyznają swoją wiarę i wraz z innymi wiernymi odśpiewują litanię do Wszystkich Świętych. Istotą święceń jest nałożenie na kandydatów rąk przez zgromadzonych księży oraz modlitwa święceń.

Wyświęconym prezbiterom w ornatach – już jako kapłanom – ręce olejami namaszcza biskup. Ksiądz biskup Ignacy Dec zauważył, iż teraz ich dłonie są przedłużeniem dłoni samego Chrystusa. Ordynariusz diecezji świdnickiej podarował wyświęconym kapłanom chleb i wino oraz przekazał pocałunek pokoju. Młodzi księżą otrzymali też dyplomy z tytułami magistrów teologii.

Ksiądz Marcin Januszkiewicz pochodzi z parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Kiełczowie (archidiecezja wrocławska), ksiądz Michał Jelonek – z parafii p.w. św. Jerzego w Dzierżoniowie, a ksiądz Roman Lubański – z parafii p.w. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu (diecezja legnicka).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group