Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 942
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zimą szczególnie ostrożnie na „łączniku”

Środa, 30 listopada 2011, 7:47
Aktualizacja: 7:56
Autor: red
Świdnica: Zimą szczególnie ostrożnie na „łączniku”
Fot. użyczone
Zarząd Powiatu apeluje do kierowców, aby zimą zachowali szczególną ostrożność na nowej drodze 3396D ( tzw. „łączniku autostradowym”). Wykonana w nowoczesnej technologii droga i okres gwarancyjny uniemożliwiają posypywanie jej solą w okresie zimowym. Okres gwarancyjny potrwa rok czasu.

- Nie oznacza to jednak, że przez ten okres nowa droga wogóle nie będzie utrzymywana w zimie. – uspokaja Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, która odpowiada za drogi powiatowe. – Zimowe utrzymanie tego odcinka w trakcie okresu gwarancyjnego będzie polegało na odśnieżaniu i posypywaniu materiałem uszorstniającym. – dodaje.

O niechemicznym utrzymywaniu nowej drogi 3396D ostrzegają już specjalne, żółte znaki informacyjne, które zostały umieszczone przez pracowników Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

- Zwracamy się więc z wielką prośbą do wszystkich kierowców o zwiększoną ostrożność podczas jazdy nowym odcinkiem w okresie zimowym i dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. – apeluje Sabina Cebula.

Przypomnijmy, że oddana do użytku w październiku br. nowa droga, to inwestycja na niespotykaną w historii powiatu skalę. Droga została wykonana w technologii zarezerwowanej dla autostrad i szos szybkiego ruchu. Jej nawierzchnia, dzięki zamianie asfaltu na beton, jest zdecydowanie mocniejsza i bardziej wytrzymała. To jedyna droga w kategorii drogi powiatowej wykonana w tak nowoczesnej technologii.

- Oznacza to przede wszystkim, że podniesiona została klasa obciążenia tej drogi. Nawierzchnia betonowa wytrzymuje bowiem średnio bez konieczności przeprowadzania remontów ok. 30 lat. Jest bardziej wytrzymała i nie rozjedzie się pod kołami ciężkiego transportu, kursującego ze stref ze Świdnicy i Żarowa, ale także wysokotonażowych tirów wywożących urobek z pobliskich kopalni granitu. – wyjaśnia starosta Zygmunt Worsa. – Jeszcze raz warto podkreślić, że jest to tylko droga powiatowa, a nie autostrada czy droga ekspresowa. – dodaje.

Tymczasem „stary” odcinek drogi 3396D, biegnący od drogi krajowej nr 35 (ul. Stęczyńskiego i K. Wielkiego w Świdnicy) w kierunku Wiśniowej i Żarowa, aż do nowego ronda za Żarowem, został przekazany poszczególnym gminom w ich granicach administracyjnych. Oznacza to, że „stary” odcinek drogi 3396D przejęły w części: miasto Świdnica, gmina Świdnica oraz Żarów i od 1 stycznia 2012 roku, zimowe oraz letnie utrzymanie tej trasy będzie należało do obowiązku tych samorządów.
Natomiast Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego w ramach przygotowania do „Akcji Zima” zakupiła i zamontowała, zarówno na „starej” jak i nowej drodze 3396D, przeciwśnieżne zasłony, które będą chroniły je przez zawiewaniem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group