Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 437
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ekumeniczny karnawał rozpoczęty

Wiadomości: Witoszów Dolny/Świdnica
Poniedziałek, 17 stycznia 2011, 6:24
Aktualizacja: 11:25
Autor: red.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Msza święta w samo południe w parafii w Witoszowie Dolnym zainaugurowała wczoraj tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Na zaproszenie proboszcza, księdza Jarosława Lipniaka, okolicznościową refleksję wygłosił ksiądz Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko–augsburskiej p.w. Świętej Trójcy w Świdnicy.

W swej homilii pastor rozważał hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw, które brzmi: I trwali w nauce apostolskiej i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach (Dz 2,42). Wspólnota chrześcijan jest jak drzewa. - Drzewa, które tkwią nieustannie na jednym miejscu, nie zmieniając swojej pozycji, a jednak nie są bierne - mówił ksiądz Pytel. - Ich korzenie ciągle rozwijają się, zagłębiają się coraz niżej po to, aby przy większym wietrze nie zostały powalone czy wyrwane z ziemi. Drzewa rosną też ku górze po to, aby zyskać jak najwięcej słońca. Proces ten zauważalny jest wyraźnie w szkółkach leśnych, gdzie sadzonki posadzone blisko siebie rosną o wiele szybciej. Rozwój wpisany jest w ich naturę, aby mogły stać się pięknymi drzewami, które wydają dobre owoce.

Kilka godzin później wierni trzech wyznań: katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego spotkali się na ekumenicznym nabożeństwie w Kościele Pokoju. – Cieszę się ogromnie, że po kilku latach przerwy wracamy do modlitewnych ekumenicznych nabożeństw w Świątyni Pokoju – powiedział ksiądz Waldemar Pytel witając przybyłych gości.

O jedność chrześcijan modlili się wspólnie: biskup pomocniczy diecezji świdnickiej ksiądz Adam Bałabuch, ksiądz dr Piotr Nikolski, proboszcz Parafii Prawosławnej w Świdnicy, ksiądz Waldemar Szczugieł, proboszcz Parafii Ewangelickiej w Wałbrzychu, ksiądz Jan Bagiński, proboszcz świdnickiej katedry, ksiądz Dominik Ostrowski, ksiądz Tomasz Czubaka, ksiądz Jarosław Lipniak, odpowiedzialny za kontakty ekumeniczne w diecezji świdnickiej oraz ksiądz Waldemar Pytel, proboszcz świdnickiej Parafii Ewangelickiej.

Ksiądz biskup dr Adam Bałabuch z ambony świdnickiego kościoła skłaniał do zastanowienia: - Jaką ma wartość w naszym życiu Słowo Boże? Na jaki grunt ono pada? Czy wydaje plon? Czy jesteśmy dobrą glebą dla jego ziarna? Czy może jesteśmy gruntem skalistym, które nie przyjmuje Słowa Bożego, a wręcz je odrzuca?

Wyjątkowym momentem podczas nabożeństwa był fakt, że w luterańskiej świątyni błogosławieństwa wiernym udzielił biskup rzymskokatolicki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego nabożeństwa w naszej galerii.

Plan Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan:
* 19.01 (środa) – Świdnica – Cerkiew św. Mikołaja – Świdnica, ul. Łukasińskiego 49: Nieszpory ze Święta Chrztu Pańskiego – godz. 17.00 – przewodniczy ks. Piotr Nikolski, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja; okolicznościową refleksję wygłosi: bp Ignacy Dec, Biskup Świdnicki
* 23. 01 (niedziela) – Witoszów Dolny – kościół pw. Nawiedzenia NMP: Msza św. – godz. 12.00 – przewodniczy: ks. Jarosław Lipniak, proboszcz parafii w Witoszowie Dolnym; okolicznościową refleksję wygłosi: ks. Piotr Nikolski, parafia prawosławna św. Mikołaja
* 23.01 – (niedziela) – Świdnica – Katedra pw. Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy: Msza św. – godz. 18.00 – przewodniczy i homilię wygłosi ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej; okolicznościową refleksję wygłosi ks. pastor Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Świdnicy, Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 17-01-2011 9:43
Biskup Bałabuch wygląda na trochę przestraszonego
~ 17-01-2011 15:09
"Ekumeniczny karnawał rozpoczęty" - na na 1 zdjeciu widać jak sie super mohery bawią - oooo żałuj za grzechy, płacz, bądz nieszcześliwa, wybacz panie , zgrzeszyłam, oooo, biada, umrzemy,smutek , przebacz......eeeee męka, cierpienie , pogrzeb, ooooo
~ 17-01-2011 15:11
Ósma fota - super
~Anita 17-01-2011 18:45
to juz mozna tanczyc w kosciolach???? pytam bo ostatni raz bylam ze 20lat temu,a na tance to bym moze i poszla....
~ 17-01-2011 19:20
anita nie czepial sie slowek, wiadomo o co chodzi
~karras 17-01-2011 23:19
Słowo karnawał jest złym określeniem
~ 20-01-2011 21:38
zaskakujące jest jednak jak niewielu wiernych interesują takie modły - na jednym zdjęciu udało mi się naliczyć 9 świeckich - reszta to sami duchowni - taka pustka to całkowita porażka!!! wszyscy widać to mieli w ... resztę dopiszcie sobie sami! a gdzie są te rzesze ewangelików, katolików i prawosławnych? chyba woleli potańcówkę w domu, co?
~ 20-01-2011 21:40
a najgorszy był ten koleś z seminarium duchownego, który w kościele nawet tej śmiesznej czapki z pomponikiem nie ściągnął - tego widać ich tam uczą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group