Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Jak zapobiec tragediom na drodze krajowej nr 35?

Sobota, 9 października 2010, 8:38
Aktualizacja: 8:44
Autor: KO
Świdnica: Jak zapobiec tragediom na drodze krajowej nr 35?
Tyle zostało z samochodu, którym podróżowało młode małżeństwo ze Świdnicy w czwartek, 7 października...
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W dniu, kiedy po południu na drodze krajowej nr 35 po raz kolejny doszło do tragedii: zginął 27–letni Karol P., kilka godzin wcześniej obradowała powiatowa komisja bezpieczeństwa i porządku. – Spotkanie zdominowały tematy związane z bezpieczeństwem na drogach powiatu świdnickiego ze szczególnym uwzględnieniem zdarzeń zaistniałych w Słotwinie i Marcinowicach – mówi Monika Żmijewska, rzecznik prasowy starostwa.

O tym, jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach, rozmawiali: Marek Cupiała – zastępca komendanta powiatowego policji w Świdnicy, Rafał Klimczak – naczelnik ruchu drogowego, Marek Rusin - Prokurator Rejonowy w Świdnicy, Władysław Gołębiowski – wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Świdnicy, Marek Olesiński - dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, Tomasz Szuszwalak – komendant powiatowego straży pożarnej w Świdnicy oraz starosta świdnicki Zygmunt Worsa.

- Patrząc na informacje wynikające ze statystyk wypadków komunikacyjnych należy stwierdzić, że jest ich mniej w bieżącym roku. Są one jednak tak tragiczne, że wymuszają podjęcie dodatkowych działań – mówił starosta Zygmunt Worsa. - Warto zastanowić się nad wprowadzeniem kontroli prędkości w Słotwinie i Marcinowicach poprzez umieszczenia tam fotoradarów.

Starosta zasugerował też konieczność budowy wiaduktu kolejowego nad przejazdem kolejowym pomiędzy Pszennem i Marcinowicami, gdzie sam kilkakrotnie był świadkiem nagłego hamowania samochodów przed przejazdem, co było powodem licznych stłuczek. Planowana reaktywacja linii kolejowej do Wrocławia właśnie tamtędy ma biec, ale w planach nie ma tam skrzyżowania wielopoziomowego z drogą nr 35 (o tym więcej: tutaj).

Prokurator Marek Rusin mówił o konieczności wzmożenia kontroli sprawności pojazdów, uprawnień kierowców przez Inspekcję Transportu Samochodowego oraz nadzór nad wypożyczalniami samochodów ciężarowych dotyczący weryfikacji uprawnień kierowców.

- Przejazd drogą 35 przez Marcinowice stanowi „wąskie gardło” komunikacyjne ze względu na niesymetryczne dwa skrzyżowania - mówił radny Władysław Gołębiowski, mieszkaniec Marcinowic. - Zagrożenie stanowią głównie przejeżdżające pojazdy ciężarowe rozwijające nadmierną prędkość, szczególnie z kierunku od Świdnicy. Na tę chwilę koniecznym staje się ustawienie w Marcinowicach fotoradaru.

Wnioski po spotkaniu są następujące:
* droga nr 35 powinna być pod specjalnym nadzorem poprzez zwiększenie częstotliwość kontroli przestrzegania przepisów ruchu drogowego,
* zostanie przygotowane pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie umieszczenia fotoradarów w Słotwinie i Marcinowicach oraz apel dotyczący budowy obwodnicy Marcinowic,
* gminom Świdnica i Marcinowice zostanie przedstawiona możliwość tworzenia gminnych straży (takich jakie funkcjonują na terenie miasta), które będą mogły prowadzić kontrolę przestrzegania prędkości na drogach.

- Tymczasem apelujemy do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drogach – mówi Monika Żmijewska. - W wypadku na terenie naszego powiatu zginął kolejny młody człowiek.

Karol P. zmarł w wyniku urazów odniesionych w wypadku, do którego doszło po godz. 15 za Strzelcami Świdnickimi tego samego dnia, kiedy obradowała komisja. Młody mężczyzna jechał z żoną zgodnie z przepisami. Na jego pasie nagle pojawił się – z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn – jadący w przeciwnym kierunku ford focus. Doszło do czołowego zderzenia, przód daewoo nexii młodych małżonków został zmiażdżony. Więcej o tej tragedii w artykule Wypadek na trasie na Wrocław – dwudziestosiedmiolatek nie żyje.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group