Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kaplica świdnickich alumnów już prawdziwym Domem Bożym

Piątek, 26 listopada 2010, 15:18
Aktualizacja: Sobota, 27 listopada 2010, 8:06
Autor: KO
Świdnica: Kaplica świdnickich alumnów już prawdziwym Domem Bożym
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wchodząc do kaplicy w świdnickim seminarium duchowni nie ukłonili się przed ołtarzem, w procesji wejścia nie było przyklęknięcia. Na ołtarzu nie było świec. Dopiero po tym, jak gość ze Stolicy Apostolskiej – ksiądz Zenon kardynał Grocholewski – poświęcił kaplicę, można było używać tu zwrotów: „Oto Słowo Boże” i „Oto Słowo Pańskie”.

Dopiero po poświęceniu nowa kaplica seminaryjna stała się Domem Bożym. Ołtarz zdobi krzyż z mozaiki, posadzka wykonana jest z marmurów sprowadzanych z Brazylii, Indii i Hiszpanii. Kaplicę, ale też aulę, sale wykładowe i tablicę upamiętniającą budowę seminarium poświęcił niezwykły gość – ksiądz Zenon kardynał Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego przy Stolicy Apostolskiej.

- Niech ten dom służy formacji ludzkiej, duchowej i intelektualnej przyszłych prezbiterów – powiedział kardynał Grocholewski. - Niech alumni wychodzą stąd jako gorliwi pasterze.

Seminarium świdnickie powstało w latach 2005-2009, gmach wciąż rozbudowywano i remontowano. W kaplicy, która od dziś jest kaplicą główną, nie ma chrzcielnicy, ani miejsca na paschał. Nie będą się tu bowiem odbywać chrzty ani uroczystości Triduum Paschalnego.

Wcześniej ksiądz Zenon kardynał Grocholewski przewodniczył uroczystej mszy świętej w katedrze i wygłosił homilię. Mówił o Duchu Świętym jako o Świetle i Mocy, wspominał świętego Maksymiliana Marię Kolbego i modlił się za Kościół Świdnicki.

Gośćmi dzisiejszej uroczystości byli m.in. ksiądz Henryk kardynał Gulbinowicz, ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski, ksiądz biskup Stefan Cichy, ksiądz biskup Jan Tyrawa, ksiądz biskup Marek Mendyk, ksiądz profesor Waldemar Irek - rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz kadra akademicka innych seminariów i uczelni. W katedrze z gościem z Watykanu modlili się duchowni, siostry zakonne i wierni z całej diecezji.

Dziś też uroczyście zainaugurowano rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group