Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 867
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pojazdy będą usuwane na koszt właściciela – NOWE STAWKI

Środa, 14 grudnia 2011, 7:41
Aktualizacja: 7:43
Autor: red
Świdnica: Pojazdy będą usuwane na koszt właściciela – NOWE STAWKI
Fot. red
Zmieniły się przepisy związane z usuwaniem pojazdów z drogi i umieszczaniem ich na parkingu strzeżonym. Za wszystkie te czynności łącznie z usunięciem, przechowywaniem, oszacowaniem wartości, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu, powstałe od momentu wydania dyspozycji do jego usunięcia, aż do zakończenia postępowania, ponosi właściciel pojazdu.

Kwoty za samo usunięcie pojazdu sięgają nawet 2 tys. zł. Pojazdy usuwane będą z dróg decyzją policji. Od tego roku resztę procedur prowadzi starostwo.

W myśl nowych przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym na powiaty spadł obowiązek określenia zasad obliczania wysokości opłat za usunięcie pojazdu oraz jego parkowanie. Dyspozycję usunięcia i zatrzymania pojazdu daje Policja. Pojazd może być odebrany przez Policję, gdy kierowca naruszy przepisy o bezpieczeństwie lub porządku ruchu drogowego (może być zatrzymany np. nietrzeźwemu kierowcy). Za zatrzymanie i usunięcie z drogi auta w takich okolicznościach zapłaci jego właściciel. Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu w Świdnicy, stawki opłat za usuwanie pojazdów z dróg na terenie powiatu świdnickiego kształtują się następująco:

100 zł -za rower lub motorower,
200 zł - motocykl,
440 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t,
550 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t do 7,5t,
780 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5t do 16t,
1.150 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t
1.400zł. w przypadku pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne.

Za jedną dobę przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym trzeba będzie zapłacić: 15 zł - za rower lub motorower; 22 zł - motocykl: 33 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t:, 45 zł za pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t do 7,5t; 65 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5t do 16t:, 120 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t; 180 zł za pojazd przewożący materiały niebezpieczne.

- Właściciele pojazdów poniosą także koszty powstałe w wyniku wszczęcia procedury przez jednostkę usuwającą pojazd, np. związane z jej dojazdem na miejsce zdarzenia, wykonaniem czynności załadunku i wyładunku pojazdu, użyciem sprzętu specjalistycznego itp.nawet po odstąpieniu od usunięcia pojazdu. – informuje Lesław Podgórski, dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg Publicznych świdnickiego starostwa

W takim przypadku właściciel obciążony zostanie kosztami: 50 zł - za rower lub motorower ; motocykl - 100 zł; pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t - 220 zł; pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t do 7,5t – 275 zł; pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5t do 16t – 390 zł; pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t – 575 zł oraz w przypadku pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne – 700zł.

- Jest jeszcze jedna ważna zmiana w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Wychodząc naprzeciw postulatom zgłaszanym przez organizacje społeczne zrzeszające osoby niepełnosprawne, kolejną projektowaną zmianą jest włączenie przepisu na podstawie którego możliwe będzie odholowywanie na koszt właściciela pojazdu pozostawionego na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. – zaznacza dyrektor Lesław Podgórski

Zmiana ta jest konsekwencją polityki zmierzającej do zaostrzenia kar dla osób zajmujących miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych. Na mocy tej nowelizacji podwyższono m.in. wysokość grzywny dla osób zajmujących stanowiska przeznaczone dla osób niepełnosprawnych do kwoty 500 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group