Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 670
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Szybciej do A4 – w sobotę otwarcie łącznika dla pieszych, w środę dla kierowców

Środa, 19 października 2011, 16:23
Aktualizacja: 16:24
Autor: Starostwo Powiatowe
powiat świdnicki: Szybciej do A4 – w sobotę otwarcie łącznika dla pieszych, w środę dla kierowców
Fot. archiwum
Marzenie o szybkim połączeniu Świdnicy z Wrocławiem właśnie się spełnia. W sobotę 22 października piesi, a w środę 26 października kierowcy będą mogli po raz pierwszy przemierzyć nową, ponad 13 km trasą, wybudowaną przez samorządy przy unijnym wsparciu. Koszt całej inwestycji sięga 110 mln zł. Jest to największa tego typu inwestycja realizowana przez powiat ziemski w Polsce.

Na ten dzień kierowcy z powiatu świdnickiego, a przede wszystkim ci obsługujący strefy ekonomiczne w Świdnicy i Żarowie oraz wywożący kruszywo z pobliskich kopalni granitu czekali 5 lat. O „autostradowym łączniku” po raz pierwszy zaczęto mówić w 2006 r. Wtedy podpisano pierwsze porozumienia z samorządami, które zdecydowały się na wspólne finansowanie budowy nowej drogi.

Po trzech latach od podpisania pierwszego dokumentu intencyjnego o przystąpieniu samorządów do współfinansowania tej inwestycji, w rekordowym czasie jednego roku udało się przejść przez żmudną procedurę kompletowania dokumentacji, której efektem było uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę drogi w grudniu 2010 r. Po drodze powiat świdnicki jako główny inwestor, musiał zmierzyć się z wieloma utrudnieniami.

- Robiliśmy wtedy kilka kroków do przodu, żeby potem cofnąć się do punktu wyjścia – wspomina starosta świdnicki Zygmunt Worsa - W trakcie kompletowania dokumentacji okazało się bowiem, że polskie prawo nie jest dostosowane do unijnej dyrektywy, co spowodowało zmianę przepisów środowiskowych i wymusiło na nas konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz przygotowania kilku wariantów inwestycji. Wyszło nam to jednak na dobre, bo w efekcie ostateczny wariant przebiegu inwestycji pozwolił na zejście z kosztów szacowanych na 225 mln zł netto do 147 mln zł, bo tyle maksymalnie uzbieraliśmy. Natomiast po przetargach koszt budowy drogi spadł do 110 mln zł. – dodaje starosta.

Zdaniem starosty nowa droga to inwestycja na niespotykaną w historii powiatu skalę, jeśli chodzi o powiat ziemski w Polsce. Droga została wykonana w technologii zarezerwowanej dla autostrad i szos szybkiego ruchu. Jej nawierzchnia, dzięki zamianie asfaltu na beton, jest zdecydowanie mocniejsza i bardziej wytrzymała. To jedyna droga w kategorii drogi powiatowej wykonana w tak nowoczesnej technologii.

- Oznacza to przede wszystkim, że podniesiona została klasa obciążenia tej drogi. Nawierzchnia betonowa wytrzymuje bowiem średnio bez konieczności przeprowadzania remontów ok. 30 lat. Jest bardziej wytrzymała i nie rozjedzie się pod kołami ciężkiego transportu, kursującego ze stref ze Świdnicy i Żarowa, ale także wysokotonażowych tirów wywożących urobek z pobliskich kopalni granitu – wyjaśnia starosta Zygmunt WorsaJeszcze raz warto podkreślić, że jest to tylko droga powiatowa, a nie autostrada czy droga ekspresowa – dodaje.

Inwestycja powiatowa zyskała więc wyższą o klasę nawierzchnię, bez konieczności dokładania pieniędzy. Co więcej wykonawca zapewnił, że technologia budowanej drogi jest tak dopasowana, że będzie ją można w przyszłości przebudować na czteropasmową. Obecnie cztery pasy biegną w obrębie 5 obiektów inżynieryjnych: 2 wiaduktów, mostu i 3 rond. Reszta trasy łącznie z estakadą i przejazdem nad drogą, obsługującym ruch rolny jest dwupasmowa.
Inwestycję współfinansuje 5 samorządów: Urząd Marszałkowski, miasto Świdnica, Żarów, Jaworzyna Śląska, gmina Świdnica oraz powiat świdnicki jako inwestor główny. Przedsięwzięcia pn. „Budowa drogi powiatowej nr 3396 D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy” uzyskało 50% wsparcie środków unijnych w ramach Działania 3.1 Infrastruktura drogowa w Priorytecie 3 Rozwój Infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku („Transport”), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

***
Czy faktycznie nowa droga jest tak nowoczesna i dobrze wykonana, będzie można przekonać się już w sobotę 22 października. Po łączniku najpierw przejdą się piesi i przejadą rowerzyści. Będzie się można także nową trasą rekreacyjnie przebiec. Dzień otwarty dla wszystkich mieszkańców powiatu świdnickiego i okolic rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa do 16.00.

Obwodnica ma być oddana do użytku kierowców w środę 26 października. Wcześniej, o godz. 16.00, łącznik obejrzą zaproszeni do powiatu świdnickiego na Konwent Starostów Dolnego Śląska samorządowcy oraz nowowybrani posłowie i senatorowie z naszego regionu. Samochody będą mogły wjechać na drogę ok. godz. 18.00.

(Monika Żmijewska, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group