Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 952
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Bilans 2010: Gospodarka – łopaty poszły w ruch

Poniedziałek, 3 stycznia 2011, 8:27
Aktualizacja: Środa, 5 stycznia 2011, 7:17
Autor: KO
powiat świdnicki: Bilans 2010: Gospodarka – łopaty poszły w ruch
Późną jesienią Tesco na Osiedlu Młodych było już gotowe.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dwanaście miesięcy w świdnickiej gospodarce? To sporo rozpoczętych inwestycji. Prześledźmy je.

W styczniu dowiedzieliśmy się, że ponad 15 mln zł dofinansowania ze środków unijnych Świdnica dostanie na rewitalizację starówki. Najbardziej spektakularną inwestycją będzie tu odbudowa wieży ratuszowej, która runęła w 1967 r. - pochłonie ponad 10 mln zł, w tym 7 mln zł pochodzić będzie z unijnego wsparcia. Na liście są także remonty kamienic w Rynku 41 i 42, przebudowa kamienicy przy Długiej 33 na Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przebudowa przy ulicy Budowlanej 6 na Centrum Profilaktyki.

Na początku roku na teren dawnego Zakładu Przemysłu Białoskórniczego Renifer wjechały ciężkie maszyny. W styczniu zaczęła się rozbiórka, a w miejscu ruin ma powstać supermarket Lidl. Ruiny zniknęły, na razie jednak marketu nie widać.

Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę świdnickich rajców z 6 listopada 2009 w sprawie odebrania ulg właścicielom lokali gastronomicznych, w których stoją automaty do gier. Chodziło o uchwałę o tzw. pomocy de minimis, ale nie przestała obowiązywać równie restrykcyjna uchwała, wprowadzająca najwyższe stawki podatków dla właścicieli lokali, w których znajdują się automaty.

Pod buldożerami w lutym zaczęły padać budynki nieistniejących już Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej – szykowały miejsce na Galerię Świdnicką.

Pawilony dla kwiaciarek w Rynku w Świdnicy powstać miały przed Bożym Narodzeniem 2009, pod koniec lutego przy odkopanych ze śniegu stoiskach pojawili się pracownicy. Kwiaciarki poczekały na gotowe kioski aż do lipca.

Z początkiem marca ruszyły prace przy przebudowie ul. Łukowej. Ta inwestycja też się przeciągnęła.

Świdnicki wniosek o dofinansowanie centrum przesiadkowego został najlepiej oceniony przez zarząd województwa i znalazł się na pierwszym miejscu listy kwalifikującej do dofinansowania z funduszy unijnych.

10 kwietnia Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnckich miało świętować 20 lat swojego istnienia. Obchody uświetnić miały znane nazwiska ze świata polityki, nauki i kultury. Fetę przeniesiono na jesień. Gdy przedsiębiorcy spotkali się, aby zacząć świętowanie, nadeszły tragiczne wiadomości ze Smoleńska. Katastrofa samolotu z czołowymi polskimi politykami na pokładzie wstrząsnęła wszystkimi.

Austriacko–niemieckie konsorcjum Hoelilit + Werner i Strabag zwyciężyło w przetargu na wykonanie drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy, czyli tzw. łącznika do autostrady.

Podczas I Kongresu Regionów, na którym spotkali się przedsiębiorcy z samorządowcami, dyskutowano m.in. o tymn, czy specjalne strefy ekonomiczne to udane połączenie potrzeb inwestorów z kierunkami rozwoju poszczególnych regionów. Sesję zorganizowała Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest–Park, strefy ekonomiczne istnieją w Polsce od 15 lat i przez ten czas wydały miliardy złotych na inwestycje i stworzyły ponad 200 tysięcy nowych miejsc pracy. W Świdnicy strefa istnieje od 2004 r., to podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która powstała w 1997 roku (wtedy dostała pozwolenie na istnienie przez 20 lat, czas ten wydłużono do 31 grudnia 2020 r.).

Tuż za rogatkami Świdnicy 26 maja piach przerzucili włodarze powiatu i gmin oraz przedstawiciele wykonawcy. Teren budowy łącznika do autostrady oficjalnie został przekazany firmie Heilit + Woerner i Strabag.

W czerwcu dowiedzieliśmy się, że WSSE Invest-Park to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania na całym globie! Według raportu brytyjskiego wydawnictwa „fDi Magazine” z grupy The Financial Times wałbrzyska strefa znalazła się na trzecim miejscu wśród najlepszych stref ekonomicznych w Europie. Zwycięzcą całego rankingu została chińska strefa Shanghai Waiqaoaiao Free Trade Zone, wyprzedzając Dubai Airport Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz San Luis Potosi w Meksyku.

Tuż przed rozpoczęciem lata sprawdziliśmy na świdnickim czwartkowym targu, jak wygląda rynek owoców i warzyw po majowych ulewach. Okazało się, że brakuje takich rzeczy, które są sadzone i siane w maju, a więc młodej marchewki, kopru, sałaty. Ceny nieznacznie poszły w górę. Na podwyżki narzekali klienci.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Leśnej w Świdnicy nie został przyjęty w środę, 16 czerwca, przez Radę Miejską w Świdnicy. Z tego powodu w 2010 r. miasto nie mogło sprzedać terenów, którymi interesowały się firmy chcące wybudować obiekt usługowo-handlowy, nie mogło też dokonać zamiany gruntów z powiatem, co było nierozerwalnie związane z budową Szkoły Specjalnej i nowej siedziby Pogotowia Ratunkowego. Także mieszkańcy miasta, którzy chcą przebudować dom w tym rejonie, bądź wybudować nową nieruchomość muszą przejść dodatkową długą procedurę.

W całym województwie 257 młodych firm w lipcu liczyło na pieniądze na dofinansowanie swoich inwestycji. Mikrofirmy, które działają krócej niż dwa lata, zarejestrowały się w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, gdzie do podziału bylo ok. 20,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kapituła Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych zdecydowała o wyróżnieniu w XVI edycji DCG czterdziestu sześciu firm. Większość z nich działa we Wrocławiu, ale wśród uhonorowanych znalazły się też podmioty gospodarcze ze Świdnicy i Świebodzic. Czternaście firm otrzymało certyfikat po raz pierwszy, w tym w kategorii firmy średnie Pebek Sp. z .o.o. w Świdnicy, firma świadcząca usługi budowlane. Po raz drugi certyfikat odebrali przedstawiciele Zeto- Świdnica Sp. z o.o. (przedmiot działania: usługi informatyczne) i Segepo-Refa Sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzicach (przedmiot działania: produkcja komponentów mechanicznych i narzędzi dla przemysłu elektrycznego, samochodowego, mechanicznego i chłodniczego). Złotym Laureatem zostało Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych Eko-Wod w Świdnicy (przedmiot działania: roboty hydrotechniczne oraz instalacyjne), które certyfikat otrzymało po raz trzeci. Czwarty raz natomiast DCG przypadł Ośrodkowi Szkoleń i Doradztwa Gospodarczego Mediator w Świdnicy (przedmiot działania: doradztwo, reklama oraz kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia).

Do siedziby Sudeckiej Izby Przemysłowo–Handlowej przeniósł się Punkt Informacji o Funduszach Europejskich. W punkcie można uzyskać wstępną informację o tym, czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do wsparcia z Funduszy Europejskich 2007-2013 i z jakiego Programu Operacyjnego ma on szansę na dofinansowanie.

Pod koniec lipca z poślizgiem odblokowano pas ruchu na ul. Westerplatte, gdzie trwałą rozbiórka biurowca Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej Elmot w Świdnicy. Wtedy zapowiadano, że prace budowlane przy wznoszeniu centrum handlowego ruszą w drugiej połowie września.

Świdnica dotarła do finału IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal 2010”, który ma za zadanie promować samorządy dysponujące najlepszymi terenami pod inwestycje. Miasto zgłosiło działkę o pow. 4,14 ha przy ul. Stalowej.

Przy ul. Ofiar Oświęcimskich trwa budowa marketu sieci Aldi. Przed sklepem powstaje parking na 65 miejsc postojowych. Jesienią inwestor przebudował zjazd na posesję oraz odcinek drogi w ciągu ul. Ofiar Oświęcimskich z dwiema zatokami autobusowymi dla komunikacji miejskiej.

W sierpniu Świdnica podpisała umowę na dofinansowanie „Termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej”. 30,5 mln zł pójdą na docieplenie placówek edukacyjnych i kultury w pięciu samorządach. W projekcie biorą udział: miasto Świdnica, gmina Świdnica, gmina Jawor, gmina Świebodzice, powiat świdnicki.

Latem miasto ogłosiło przetarg na remont dworca, centrum przesiadkowe ma być gotowe w 2012 r. Remont świdnickiego dworca kolejowego to jeden z elementów tego wielkiego projektu realizowanego przez miasto. Ma ono połączyć dworzec autobusowy z kolejowym, po remoncie do części budynku dworca ma też zostać przeniesione Biuro Strefy Płatnego Parkowania.

Trzy projekty spółki Invest Park Development otrzymały w sierpniu dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Łączna kwota dotacji to ponad 7,5 mln zł. Pieniądze przyznane zostały na projekty budowy parków technologicznych w Świdnicy, Świebodzicach i Dzierżoniowie.

W Świdnicy powstaje hotel, który będzie nazwany imieniem Czerwonego Barona, lotnika z I wojny światowej. Obiekt być może będzie gotowy już jesienią 2011 r. Powstanie on na bazie zabytkowego budynku przy ul. Tołstoja 2 – nieopodal domu legendarnego barona.

„Biznes na Obcasach” - inicjatywa dwóch młodych pań, Krysi Koziarskiej i Marysi Tarczyńskiej, dotarła do Świdnicy. Ich celem jest pomaganie w biznesie innym kobietom.

16 września Świdnica otrzymała Dolnośląski Klucz Sukcesu. Według kapituły wyłonionej przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska nasze miasto jest najbardziej gospodarną gminą wśród gmin miejskich i wiejsko–miejskich. Klucze odebrali prezydent Wojciech Murdzek oraz redaktor naczelna „Wiadomości Świdnickich” Anita Odachowska-Mazurek.

Planowana Galeria Świdnicka we wrześniu otrzymała pozwolenie na budowę, legnicka firma Rank Progress SA wyłoniła też generalnego wykonawcę.

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich powiększyło się o nowego członka – Macieja Karpińskiego, właściciela Farmy Miejskiej.

Na jubileuszowej gali Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich 25 września gościł m.in. prof. Leszek Balcerowicz. On, a także Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik i Władysław Frasyniuk, zostali uhonorowani Diamentami Wolności.

Miało być do końca czerwca, później do 22 października… Ostatecznie do końca października przesunięto czas składania dokumentów w miejskim konkursie Debiut Gospodarczy.

Świdnickie nagrody gospodarcze zostały rozdane 8 października. Gryfy Świdnickie za 2010 rok trafiły do najlepszych zdaniem kapituły świdnickich przedsiębiorstw i osobowości biznesu, nagrodę specjalną przyznał prezydent, w jednej z kategorii głosowali też świdniczanie. Nagrodzeni to: w kategorii „Produkt regionalny” Karczma Zagłoba; w kategorii „Inwestycja Roku” Esperanto Hotel Restauracja; w kategorii „Dynamiczny Rozwój Firmy Zakład Urządzeń Przemysłowych Tadeusz Badura; w kategorii „Innowacyjność” Sonel S.A.; w kategorii „Firma przyjazna środowisku i ludziom” Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy Sp. z o. o.; w kategorii „Wybitna osobowość” Ryszard Sobański, prezes MZEC. Nagroda specjalna prezydenta miasta trafiła do spółki Pebek., a w plebiscycie „Na najlepszego pracodawcę” wygrała firma „Mediator” (nagrodę przyznali internauci i czytelnicy świdnickich tygodników).

Złoty Laur Konsumenta 2010 dla marki Cukier Królewski produkowanej w cukrowni w Pszennie. Cukier Królewski to marka grupy Südzucker, największego producenta cukru w Europie, której częścią jest Südzucker Polska S.A. Polska spółka produkuje cukier w pięciu zakładach produkcyjnych - w cukrowniach: Cerekiew, Ropczyce, Strzelin, Strzyżów i Świdnica.

Jesienią ruszył przetarg na dokumentację projektowa i kosztorysowa budowy dróg oraz sieci infrastruktury podziemnej dla osiedla domków jednorodzinnych, które ma powstać w rejonie ulic Bystrzycka – Westerplatte w Świdnicy. Pomiędzy ulicami Bystrzycką i Westerplatte (za rondem) przewiduje się lokalizację: zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami, zabudowy mieszkaniowej średniej intensywności, zabudowy jednorodzinnej, zabudowy jednorodzinnej z usługami. Projektowane tereny mieszkaniowe mają zostać uzupełnione o program usług podstawowych (handel, rzemiosło) i publicznych między innymi z zakresu: sportu i rekreacji oraz oświaty.

Świebodzice i Eko–Wod w październiku znalazły się wśród „Dolnośląskich Gryfów”. Miasto Świebodzice zostało nominowane w kategorii samorząd: za szczególną efektywność w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. Firma Eko-Wod ze Świdnicy otrzymała natomiast statuetkę w kategorii przedsiębiorstwo: za szczególne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorstwa średniego i dużego.

Budowa Galerii Świdnickiej oficjalnie ruszyła 26 października. Inwestorem jest spółka E.F. Progress VI należąca do Grupy Kapitałowej Rank Progress SA. Wiadomo, że wbrew zapowiedziom najprawdopodobniej nie uda się otworzyć obiektu przed Bożym Narodzeniem 2011 r. Roboty wyburzeniowe trwały dłużej niż się spodziewał inwestor. Generalnym wykonawcą jest Erbud SA. Za 52 mln zł spółka ta wybuduje w Świdnicy obiekt o powierzchni 22,5 tys. m kw. (z czego ponad 20 tys. mkw. to powierzchnia użytkowa – 15,5 tys. m kw. zostanie przeznaczonych pod wynajem), a także parking na 400 miejsc oraz zjazdy z drogi wojewódzkiej nr 382 oraz drogi gminnej. W galerii będzie działało również pierwsze w mieście wielosalowe kino, które pomieści łącznie 970 widzów. W centrum handlowym będą ulokowane też salony znanych sieciowych marek, miedzy innymi Media Expert, Rossmann, Reserved, Empik i Orsay oraz centrum fitness.

Z końcem października ruszyło Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze w Krzyżowej, impreza od jedenastu lat skupiająca przedsiębiorców, samorządowców i polityków. Pierwszy dzień obrad poświęcony był roli techniki i technologii dla cywilizacyjnego i kulturalnego rozwoju regionów europejskich. Nagrody gospodarcze otrzymali Przedsiębiorstwo Budowlane Inter–System, Politechnika Wrocławska i właściciele Pałacu Łomnica. Forum 2010 odbywało się pod hasłem „Technika i technologia – impulsy rozwojowe”.

W październiku ruszył przetarg na zaprojektowanie i wykonanie szerokopasmowej sieci internetowej Województwa Dolnośląskiego – Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej. Sieć ta nie ominie, jak planowano, Świdnicy. Jest to ogromny projekt, którego wartość to ok. 204 mln zł. DSS będzie systemem otwartym, korzystać z niego będą mogli zarówno mieszkańcy, jak i firmy oraz instytucje naszego regionu. Sieć pozwoli m.in. podmiotom komercyjnym budować własne sieci dostępowe w miejscach, których walory inwestycyjne są obecnie niskie. Dolnośląska Sieć Szkieletowa ma być gotowa do 2013 r.

W listopadzie zakończono rozbiórkę i wykop pod budynek w Świebodzicach, gdzie działać będzie Tesco. Market będzie miał powierzchnię dwóch tysięcy metrów kwadratowych, pracę znajdzie tu 80-100 osób.

Ruszył remont dworca kolejowego Świdnica Miasto. Prace realizuje wrocławskie przedsiębiorstwo Integer. Roboty budowlane mają kosztować 4,99 mln zł i zakończyć się w połowie maja 2012 r.

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych podpisało 17 listopada umowę na unijne wsparcie systemu pożyczek pod nazwą Jeremie. W jego ramach pomoc będzie mogło uzyskać 59 firm. Do rozdysponowania jest 1,66 mln zł.

Po raz trzeci przeprowadzono konkurs "Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju", którego ideą jest identyfikowanie oraz promowanie przedsięwzięć i inicjatyw o charakterze rozwojowym i innowacyjnym. Dwie instytucje ze Świdnicy znalazły się na podium - w kategorii innowacyjna firma średnia nagrodzono świdnicki Sonel, który produkuje przyrządy pomiarowe dla elektroenergetyki i telekomunikacji; w kategorii innowacyjnej organizacji Dolnego Śląska z kolei nagrodę przyznano Sudeckiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Gospodarczych - za opracowanie koncepcji wsparcia wspólnot mieszkaniowych.

Na początku grudnia otwarto przy ul. Marcinkowskiego w Świdnicy nowe - niewielkie – Tesco.

W Świdnicy realizuje się kilka inwestycji. Największa w samym centrum – budowa wieży ratuszowej. Z pompą otwarto w 2010 r. deptak przy ul. Łukowej. Miasto wspólnie z przedsiębiorcami z tej ulicy zorganizowało dla świdniczan festyn. Szykuje się przebudowa ul. Franciszkańskiej, skwer przy tej ulicy ma zyskać nową nawierzchnię kamienną i zorganizowaną zieleń. Jesienią 2011 r. ma być gotowy 1,5-kilometrowy odcinek nowego kolektora deszczowego, który będzie przebiegał od skrzyżowania ul. Zamenhofa z ul. Riedla do skrzyżowania ul. Esperantystów z ul. Sikorskiego. Trwa termomodernizacja – ocieplone będą budynki Gimnazjów nr 1, 2, 3 i 4, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Miejskiego Przedszkola Integracyjnego. Miasto ma wizualizacje aquaparku, który ma powstać przy ul. Śląskiej. Ta droga jest przebudowywana. Prace drogowe trwają też w centrum – na pl. św. Małgorzaty.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group