Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 534
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budowa Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej coraz bliżej – i nie ominie ona Świdnicy

Wiadomości: Świdnica/Dolny Śląsk
Niedziela, 31 października 2010, 8:16
Aktualizacja: 8:18
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dwie dobre wiadomości – już ruszył przetarg na zaprojektowanie i wykonanie szerokopasmowej sieci internetowej Województwa Dolnośląskiego – Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej, a na dodatek sieć ta nie ominie, jak planowano, Świdnicy.

Dolnośląska Sieć Szkieletowa to ogromny projekt, którego wartość to ok. 204 mln zł. Zwycięzca ogłoszonego pod koniec października przetargu zaprojektuje i wykona szerokopasmową sieć internetową o charakterze szkieletowo-dystrybucyjnym na Dolnym Śląsku. DSS będzie systemem otwartym, korzystać z niego będą mogli zarówno mieszkańcy, jak i firmy oraz instytucje naszego regionu. Sieć pozwoli m.in. podmiotom komercyjnym budować własne sieci dostępowe w miejscach, których walory inwestycyjne są obecnie niskie. Dolnośląska Sieć Szkieletowa ma być gotowa do 2013 r.

– Koncepcję Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej, w której Świdnica została całkowicie pominięta przedstawiono nam na początku kwietnia – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. - Kilka dni później prezydent Murdzek poprosił marszałka Łapińskiego o wyjaśnienie powodów. Blisko miesiąc temu zostaliśmy zapytani, czy w przygotowywanym Centrum Przesiadkowym może powstać zapasowe centrum dowodzenia sieci szkieletowej. Pozytywnie odpowiedzieliśmy i kilka dni temu otrzymaliśmy projekt porozumienia, na podstawie którego Świdnica znalazła się w tzw. węźle sieci – jednym z najważniejszych punktów projektu, więc to bardzo dobra wiadomość. Błyskawicznie przygotowaliśmy projekt uchwały w tej sprawie, którą radni podejmą na sesji, 5 listopada.

Dzięki temu, że kwietniowe odwołanie władz Świdnicy zostało uwzględnione, miasto znalazło się w finalnej wersji projektu Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej. Świdnicka część projektu będzie kosztowała ponad 1,86 mln zł, z czego blisko 250 tys. zł miasto przeznaczy ze swojego budżetu. Pozostała kwota to dofinansowanie unijne.

- DSS będzie działał na zasadzie kontaktu jak w gniazdku elektrycznym, do którego po podpięciu wtyczki popłyną dane – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

- Prócz projektu DSS, który będzie realizowany, pozytywnie preselekcję przeszedł projekt budowy miejskiej sieci cyfrowej – dodaje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - W czwartek, 28 października ogłoszono wyniki preselekcji. Wniosek o dofinansowanie „Budowy platformy cyfrowej w Mieście Świdnica” zostanie złożony po ogłoszeniu terminu.

Miasto chce zbudować własną sieć radiową przesyłu danych. Według projektu wybudowana zostanie szerokopasmowa sieć do bezprzewodowej transmisji danych, która swoim zasięgiem pokryje teren całego miasta Świdnica m. in. poprzez sieć hot spotów. Do osiągnięcia tego celu planowane jest wykorzystanie technologii WiMAX. Projekt wart jest 2 mln zł, przy czym aż 1,7 mln zł miasto chce otrzymać z funduszy unijnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~wacław 31-10-2010 8:55
pewnie ktoś czegoś nie dopilnował i trzeba było się odwoływać, jeśliby odwołanie nie przyniosło skutku pewnie temat zamiecionoby pod dywan- no ale najwazniejsze ze jakoś poszło
~ 31-10-2010 9:05
ale to co nie bedzie trzeba juz miec neostardy? multimediow? jak to teraz bedzie??
~ 31-10-2010 9:18
tak WIMAX zapewni internet przez jak gdyby "wifi" (ale to troche inaczej działa) w domu, w ogrodzie, w autobusie, itd. Jeśli ten net będzie bezpłatny to fajnie będzie :D ale też pewnie będzie wiecznie przeciążony:( Ale gdybanie pomijam, fajnie że jest progres w tej kwestii i trzymam kciuki za projekt:D
~Paweł 31-10-2010 13:41
Nikt nie mówi, że będzie bezpłatny.
~ 31-10-2010 15:24
Za darmo? tu nawet zeby w pysk dostac trzeba minimum 10 zlotych zaplacic
Prezydent Miasta 31-10-2010 20:27
Wszystko dla najlepszych mieszkańców najlepszego miasta w Europie.
~ 1-11-2010 0:10
ale z ciebie debil, masz radoche ze podszywasz sie pod Murdzka?
Prezydent Miasta 1-11-2010 0:45
Kolegę chyba dopadła niedzielna frustracja, pójdź na wybory to jeszcze wszystko zdążymy naprawić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group