Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 903
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dom Nauczyciela idzie pod młotek

Czwartek, 27 stycznia 2011, 17:12
Aktualizacja: 17:16
Autor: red.
Świdnica: Dom Nauczyciela idzie pod młotek
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Mówi się o tym już od ponad sześciu lat – budynek przy al. Niepodległości 14 zostanie sprzedany. Teraz zarząd powiatu podjął decyzję w postaci uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przeprowadzenie pierwszego przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości zwanej Dom Nauczyciela w Świdnicy.

Cenę wywoławczą ustalono w wysokości równej wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. A ta wynosi 1.396.000 zł (w tym wartość gruntu – 525.000 zł). Miejsce doskonałe, samo centrum miasta, budynek też pokaźny i z ciekawą historią – tu mieściła się siedziba loży masońskiej „Pod Prawdziwą Jednością”. Kamień węgielny pod tę budowę został położony 22 marca 1882 r., w dniu urodzin cesarza Wilhelma I (jesienią roku następnego do gmachu wniesiono światło, co oznaczało rytualną inaugurację działania loży wolnomularskiej).

Teraz w budynku tym siedziby mają m.in. związkowcy i biblioteka pedagogiczna. Zarząd powiatu wyraził też ostatnio zgodę na wynajem sali narad w Domu Nauczyciela dla Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Świdnickiej oraz zwolnienie jej z opłaty czynszu najmu. Gdzie przeniosą się w razie sprzedaży działające tu podmioty? Ci, z którymi rozmawialiśmy jeszcze nie chcą podawać nowych lokalizacji, czekają na rozwój sytuacji.

Bo zamieszanie z Domem Nauczyciela ciągnie się od lat. Od 2004 r. Też przed rokiem zarząd powiatu obwieścił, że zamierza sprzedać budynek. Przede wszystkim dlatego, że na kompleksowy remont Domu Nauczyciela potrzeba prawie miliona złotych, co wykazała przeprowadzona w 2007 r. ekspertyza techniczna budynku. I to mimo tego, że od wielu lat wykonywane były tu remonty i prace modernizacyjne, prowadziło je starostwo, ale też administrujące budynkiem w latach 2002-2007 Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych oraz Biblioteka Pedagogiczna w zamian za zwolnienie z opłat czynszu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group