Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 1706
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nie słuchamy, nie czytamy, w ciemno podpisujemy!

Wtorek, 15 marca 2011, 16:26
Aktualizacja: 20:06
Autor: GrA
Świdnica: Nie słuchamy, nie czytamy, w ciemno podpisujemy!
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Nieostrożne zakupy dokonywane przez internet lub telefon, umowy podpisywane w domach, kredyty zaciągane na podreperowanie domowego budżetu to sprawy, które najczęściej trafiają do biura świdnickiego rzecznika. Dziś Światowy Dzień Konsumenta.

Przez biuro Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta rokrocznie przewija się kilka tysięcy różnorodnych spraw. To jedyne miejsce w powiecie świdnickim, gdzie konsumenci mogą uzyskać pomoc.

– Konsumenci nie są pozostawieni sami sobie. Mają szeroką gamę możliwości przed podjęciem decyzji konsumenckiej, w trakcie i po – wyjaśnia Danuta Mazur, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta.

Ale jak się okazuje, konsumenci z pomocy korzystają wtedy, gdy jest już za późno.

– Bardzo rzadko mieszkańcom powiatu świdnickiego zdarza się przychodzić do nas przed dokonaniem zakupu, podpisaniem umowy. Najczęściej trafiają do nas wtedy, gdy jest już za późno. W sytuacjach naprawdę kryzysowych, gdy wszystkie możliwe terminy już upłyną – dodaje Danuta Mazur. – Konsumenci nie chcą pogłębić swojej wiedzy przed dokonaniem zakupu. Wydaje im się, że wszystko już wiedzą. Często są w błędzie.

Jak ustrzec się przed niewłaściwym dokonaniem zakupów? Po pierwsze nie podpisywać umów z osobami, które przychodzą do nas do domu. Takich zakupów dokonują najczęściej osoby starsze.

– Osoby starsze nie powinny wpuszczać do domu nikogo. A jeżeli już naprawdę chcą dokonać zakup to warto skonsultować go z osobą młodszą – wyjaśnia Danuta Mazur. Po drugie należy pamiętać, że na zwrot towaru mamy zawsze 10 dni. I co najważniejsze czytajmy wszystko, co podpisujemy. – Umowy trzeba przede wszystkim czytać bardzo uważnie, szczególnie informacje dotyczące ceny i wszystkich opłat dodatkowych, w tym, jakie są konsekwencje zerwania umowy – dodaje Danuta Mazur. I nie podpisywać niczego, czego się nie rozumie. W takim przypadku warto taką umowę skonsultować choćby z rodziną, czy Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta.

A w Światowy Dzień Konsumenta wszystkim mieszkańcom powiatu świdnickiego życzymy samych udanych zakupów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group